Červená stužka v sobotu pripomenie Svetový deň AIDS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
AIDS

V Košiciach sa plánuje sviečkový pochod

Pri príležitosti Svetového dňa AIDS členovia Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice pripravili v spolupráci s Mládežou Slovenského Červeného kríža a Občianskym združením Pomocná ruka, ktorá poskytuje pomocné služby drogovo závislým, na sobotný podvečer sviečkový pochod.

„Začne sa o 18. hodine pred Tescom na košickej Hlavnej ulici a bude smerovať k Vedeckej knižnici. Jeho cieľom je uctiť si pamiatku obetí AIDS, podporiť ľudí infikovaných HIV, vzbudiť pozornosť verejnosti a mobilizovať spoločnosť v boji proti tomuto ochoreniu. Okrem toho sme pripravili interaktívne besedy pre stredoškolákov, ktoré sa uskutočnia v závere tohto a začiatkom budúceho týždňa,“ informuje vedúca Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice Kristína Žiarová.

BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku aj vo svete si v sobotu 1. decembra pripomenieme Svetový deň AIDS, práve v tento deň silnejú aktivity odborníkov aj laikov zamerané na informovanie o ochorení a predovšetkým o možnostiach prevencie.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Martina Merková z Mediálneho odboru Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), symbolom tohto dňa je červená stužka. Jej pripnutie je podľa jej slov vyjadrením solidarity s osobami s HIV/AIDS.

Témou tohto ročníka je „Getting to zero: zero new HIV infections. Zero discrimination. Zero AIDS related deaths“, čiže snaha o znižovanie výskytu HIV a AIDS, vrátane úmrtí, až na nulové hodnoty spolu s elimináciou diskriminácie ľudí žijúcich s HIV/AIDS.

V SR sa surveillance HIV/AIDS (monitorovanie) zaviedla už v roku 1985. Epidemiologicke monitorovanie HIV/AIDS zabezpečujú regionálne úrady verejného zdravotníctva, pričom údaje za Slovensko sumarizuje a vyhodnocuje mesačne a kvartálne Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hlavné mesto so sídlom v Bratislave.

Tri nové prípady na Slovensku

V SR bolo v tomto roku k 28. novembru evidovaných 46 nových prípadov HIV infekcie. V 40-tich prípadoch išlo podľa hlavného hygienika SR Ivana Rovného o občanov SR a šesť prípadov bolo zachytených u cudzincov pri ich prechodnom pobyte u nás. Boli hlásené tri nové prípady AIDS u slovenských občanov a dva prípady úmrtí na AIDS.

„Od roku 1985 do 28. novembra bolo u nás diagnostikovaných 552 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti, pričom 429 prípadov HIV infekcie bolo u Slovákov a 123 u cudzincov,“ priblížil pre agentúru SITA hygienik SR. Z občanov SR išlo o 368 mužov a 61 žien.

AIDS

Základným cieľom Národného programu prevencie HIV/AIDS v SR na roky 2009 až 2012 je obmedzovanie šírenia nákazy HIV/AIDS v SR a zmierňovanie dopadov nákazy v tých častiach spoločnosti, ktorých sa najviac dotýka. Aktivity tohto programu nie sú však zamerané len na prevenciu tejto infekcie, ale aj na jej včasnú diagnostiku a zabezpečenie dostupnosti liečby pre všetky infikované osoby.

Ochorenie HIV/AIDS predstavuje celosvetový a zároveň celospoločenský problém, ktorý sa týka všetkých štátov vo svete, komunít, rodín aj jednotlivcov. Podľa organizácie UNAIDS (Joint United Nations Programme on HIV/AIDS) žilo koncom roka 2011 na svete asi 34 miliónov ľudí s HIV, pričom z tohto počtu bolo približne 2,5 milióna novoinfikovaných detí a dospelých.

Viac ako 60 percent infikovaných osôb sa vyskytlo v oblasti Subsaharskej Afriky. Zaznamenaných bolo približne 1,7 milióna úmrtí na AIDS. V roku 2011 bola antiretrovírusová liečba zabezpečená u viac ako ôsmich miliónov ľudí žijúcich s HIV, z tohto počtu bolo 562 000 detí.

Mutácia opičieho vírusu

Aids
Foto: SITA/AP

AIDS je skratka pre syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti a predstavuje smrteľné ochorenie prenosné z človeka na človeka telesnými tekutinami, ktorého pôvodcom je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV). Predpokladá sa, že ide o mutáciu opičieho vírusu, ktorý sa preniesol na človeka. Prenášať sa môže pohlavným stykom, krvnou cestou a tiež z matky na dieťa počas pôrodu, pričom ochorenie AIDS predstavuje posledné štádium infekcie HIV.

Vírus HIV napáda jeden z typov bielych krviniek človeka, takzvané T-lymfocyty. Naviaže sa na povrch týchto buniek, usmrtí ich a navyše využije ich genetický materiál, aby sa rozmnožil a potom nové vírusy napádajú ďalšie lymfocyty.

„Postupným ubúdaním bielych krviniek sa imunitný systém človeka viac a viac oslabuje a začínajú ho trápiť bežné infekcie alebo nádorové ochorenia, ktorým nakoniec podľahne,“ vysvetlil zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ a UNLP Košice pre pedagogickú činnosť Pavol Jarčuška, ktorý je zároveň vedúcim lekárom Centra pre dispenzarizáciu a liečbu HIV pozitívnych osôb a prezidentom Slovenskej spoločnosti infektológov SLS.

Veľkú časť slovenských pacientov podľa jeho slov tvoria homosexuáli. „Na Slovensku je našťastie len málo pacientov infikovaných pri vnútrožilovom užívaní drog, čo je to pozitívna informácia, pretože ak sa táto nákaza dostane do komunity narkomanov užívajúcich drogy vnútrožilovým spôsobom, šíri sa obyčajne veľmi rýchlo,“ uviedol pre agentúru SITA s tým, že príkladom toho je Ukrajina, ktorá má asi 300-tisíc infikovaných, pričom 80 až 90 percent pacientov sa nakazilo vnútrožilovým podávaním drog.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia