Červený nos oslávi svoje 15. narodeniny aj so seniormi

Dsc_0049.jpg
Foto: Červený nos

Zdravotní klauni pripravili na október turné po 15 seniorských zariadeniach, kam bežne nechodia.

Vo svojom živote toho zažili veľa. Radosti, starosti, pekné aj smutné chvíle. Niečo sa podarilo, niečo by možno urobili inak… Chceli by sa s týmito skúsenosťami či spomienkami podeliť. Mnohokrát však nemajú s kým. Seniori sa často cítia osamelí, zbytoční… Hoci stále majú čo dať. 

Aj preto naši profesionálni zdravotní klauni v rámci programu Smiech nepozná vek navštevujú pravidelne seniorov v 31 seniorských zariadeniach a na geriatrických oddeleniach nemocníc po celom Slovensku. Cieľom programu, ktorý už druhý rok podporili aj lekárne Dr.Max, je priniesť dôvody na radosť, smiech a vzbudiť hlboký emocionálny zážitok v senioroch žijúcich v seniorských zariadeniach.

Klauni si chodia k seniorom po radu

Zdravotní klauni okrem iného nenásilne nútia seniorov pracovať s pamäťou a príjemnými spomienkami, v ktorých sa vrátia do svojich mladých čias a čerpajú z nich pozitívnu energiu, radia zdravotným klaunom, ako vyriešiť ich ,,náročné klaunské situácie”. „Tieto zdanlivo nenápadné momenty, kedy sa seniori stávajú radcami a dostane sa im vypočutia, sú často veľmi silným impulzom pre vnímanie ich vlastnej hodnoty,“ tvrdí koordinátorka projektu Smiech nepozná vek Eva Okoličániová.

Dsc_0067.jpg
Foto: Červený nos

Narodeninové turné

Počas októbra sa združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors rozhodlo zorganizovať  navyše ďalších 15 klaunských návštev v seniorských zariadeniach, ktoré zdravotní klauni pravidelne nenavštevujú.

„Radi by sme aj takýmto spôsobom oslávili 15. výročie, ktoré si tento rok pripomína naše združenie,” vysvetľuje Zuzana Ambro, výkonná riaditeľka o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors. „Podobne ako sme naše 15. narodeniny oslávili 1. apríla v uliciach s ľuďmi, ktorí nás bežne nestretávajú v nemocniciach, októbrové klauniády sme pripravili ako darček pre seniorov, ktorých nenavštevujeme pravidelne. Aj téma celej klauniády sa nesie v duchu oslavy narodenín, chýbať nebude ani originálna torta z dreva. Veríme, že si to užijú a naši klauni im spríjemnia deň, vyvolajú pekné spomienky a vyčaria úsmev,”  dopĺňa Zuzana Ambro.

Prvá narodeninová návšteva sa uskutočnila práve dnes v Ružinovskom domove seniorov na Pivonkovej ulici v Bratislave.

„Bolo to úžasné,“ neskrýva svoje nadšenie sociálna pracovníčka z Ružinovského domova seniorov Jana Poláčiková. „Na návštevu zdravotných klaunov sme sa všetci veľmi tešili a vysoko prevýšila naše očakávania. Slzy šťastia a radosť v očiach našich klientov je toho dôkazom. A ešte dlho budú seniori, ale aj my ako personál z dnešnej návštevy čerpať pozitívnu energiu a určite bude dlho témou našich rozhovorov,“ hovorí Jana Poláčiková.

Dsc_0058.jpg
Foto: Červený nos

Ďalšie zariadenia, ktoré zdravotní klauni v rámci narodeninového turné navštívia:

Zariadenie pre seniorov Jesénia Skalica – 11.10.

FNsP Nové Zámky – ODCH  – 17.10.

Pohoda seniorov Galanta  – 22.10.

Ružinovský domov seniorov – Sklenárova  – 29.10.

Liečebňa sv. Františka – Bratislava – 3.10.

DSS a ZpS Čadca – Horelica – 16.10.

CSS Námestovo – 22.10.

ZpS  Biely orgován Oščadnica – 28.10.

ZpS SVETLO Krupina – 17.10.

ZSS Dominik Veľká Lehota  – 21.10.

DD a DSS HRON Dubová  – 31.10.

CSS Kružlov (okres Bardejov) – 15.10.

ZpS Valle Humenné  – 18.10.

VIA LUX Košice – Barca – 25.10.

Narodeninové turné finančne podporujú lekárne Dr.Max. „Seniori si zaslúžia našu mimoriadnu úctu a mali by sme im venovať dostatočnú pozornosť a opateru. Okrem starostlivosti, ktorú tým skôr narodeným poskytujeme v našich lekárňach, sme vstupovali aj do spolupráce a partnerstva pri programe Smiech nepozná vek. Podpora špeciálnych návštev bola je preto pre nás celkom prirodzená. Navyše v októbri, mesiaci symbolicky venovanom úcte starším, poskytnú naši odborníci z lekární vo vybraných seniorských zariadeniach špeciálne merania a poradenstvo,“ uviedol generálny riaditeľ lekární Dr.Max Jan Žák.

Inzercia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Červený Nos Clowndoctors