Česi chcú prijať 1500 migrantov, všetci však nedostanú azyl

Migranti
Už tento rok by do Česka mohlo doraziť prvých 400 migrantov. Foto: Archívne, SITA/AP

PRAHA 9. júla (WEBNOVINY) – Česká republika je ochotná prijať na svoje územie 1500 utečencov, a to v priebehu dvoch rokov počínajúc septembrom 2015. Rozhodla o tom v stredu vláda premiéra Bohuslava Sobotku, informoval vo štvrtok server iDNES.cz. Česká republika by mala prijať 1100 migrantov, ktorí sa nachádzajú na území Grécka a Talianska. Ďalších 400 by malo prísť z táborov v Líbyi, Jordánsku a Kurdistane.

Časť utečencov vrátia

Už tento rok by do Česka mohlo doraziť prvých 400 migrantov, ďalších 700 na budúci rok a zvyšných 400 v roku 2017.

S takýmto mandátom odcestuje minister vnútra ČR Milan Chovanec na štvrtkové rokovania s rezortnými kolegami s krajín EÚ v Luxembursku.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek v tejto súvislosti zdôraznil, že nie všetci utečenci, prijatí Českou republikou, v nej napokon získajú aj azyl. „Určitá časť z nich nezíska štatút utečenca a bude vrátená do krajín, kde boli zachytení,“ vyhlásil Bělobrádek.

Budú musieť absolvovať bezpečnostnú previerku

Uchádzači o azyl budú musieť absolvovať bezpečnostnú previerku. Tým, ktorí v ČR zostanú, chce vláda pomôcť s hľadaním práce, bývania i pri učení češtiny, a to v spolupráci s cirkvami, odbormi i neziskovými organizáciami. Premiér Sobotka označil schválený postup za jednorázovú „solidárnu akciu“ a nie za riešenie súčasnej krízy vyvolanej masovou migráciou.

Vláda prijala uvedené rozhodnutie v situácii, keď sa viacero členov EÚ vrátane ČR postavilo proti povinným kvótam na prerozdeľovanie migrantov, ktoré navrhovala Európska komisia. Počty odsúhlasené v stredu českou vládou podľa Sobotku zodpovedajú možnostiam ČR.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom