Česi chcú sprísniť tresty voči ľuďom bojujúcim s islamistami

Islamský štát upálil vyše štyridsať ľudí, dôvod nie je jasný
Militanti z Islamského štátu upálili viac než štyridsať osôb. Foto: SITA/AP

PRAHA 6. mája (WEBNOVINY) – Čechom, ktorí budú bojovať v zahraničí, napríklad po boku Islamského štátu (IŠ), bude hroziť 20 rokov väzenia, prepadnutie majetku a v niektorých prípadoch až výnimočný, to je doživotný trest. V stredu to uviedla Česká televízia ČT24 s tým, že návrh takéhoto zákona predloží ministerstvo spravodlivosti vláde.

Česká republika sa tak snaží sprísniť legislatívu postihujúcu účasť občanov v zahraničných ozbrojených silách. Trestať sa bude nielen bojovanie po boku islamistov, ale aj napríklad zapojenie sa do bojov na východe Ukrajiny či do konfliktov v iných častiach sveta. „Postihovať sa bude aj cestovanie za účelom spáchania a prípravy teroristických činov, účasti na nich alebo nábor, poskytovanie teroristického výcviku a účasť na výcviku,“ uviedlo ministerstvo.

Z Európy odchádzajú bojovať po boku islamistov do Sýrie alebo Iraku tisíce ľudí. Existujú obavy, že títo zradikalizovaní Európania by mohli po návrate domov vyvíjať teroristickú činnosť. Českí občania podľa tamojších úradov zatiaľ medzi nimi nie sú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát