Česi namerali rekordné teploty, vystriedať ich majú krúpy

Leto, bazén, horúčavy
Foto: SITA, AP

PRAHA 3. júla (WEBNOVINY) – Denné teplotné rekordy zaznamenali v prvý júlový piatok roka 2015 na desiatkach meracích staníc v Českej republike.

Najvyššiu hodnotu, 34,6 stupňa Celzia, hlásili z Doksan v okolí Litoměříc. Ortuť teplomerov sa však cez hranicu 34 stupňov Celzia dostala aj v Neuměteloch v okolí Berouna, Staňkove v okolí Domažlíc a v Plzni-Bolevci, informoval internetový server iDNES.cz.

Český hydrometeorologický ústav predpovedá na víkendové dni 31-35 stupňov Celzia. V poludňajších hodinách neodporúča pobyt priamo na slnku a odporúča používať opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom, pokrývky hlavy a slnečné okuliare.

Spomínané upozornenia súvisia aj so zmenšovaním ozónovej vrstvy a predpokladaným vysokým UV indexom, ktorého hodnoty budú zodpovedať tropickým oblastiam. Búrky sa môžu vyskytnúť iba ojedinelo, a to v západných Čechách.

Aj keď by sa podľa prognózy malo v ČR v pondelok ochladiť a studený front prinesie búrky s prívalovými dažďami a krúpami na celé územie krajiny, teploty by nemali klesnúť pod 27 stupňov Celzia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom