Česi našli koninu v lazaniach

Lasagne
Foto: arabia.msn.com

PRAHA 20. februára (WEBNOVINY) – Česká potravinárska inšpekcia našla v plzenskom Tescu lazane, ktoré obsahovali konské mäso namiesto hovädzieho.

Reťazec už výrobky značky Nowaco stiahol z predaja. Za klamanie kupujúcich mu hrozí pokuta až tri milióny korún.

Kontrolóri odhalili koninu vo vzorkách mrazených potravín s hovädzím mäsom, ktoré odobrali minulý týždeň. „V analyzovanej vzorke bola preukázaná konská DNA,“ povedal hovorca Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie (SZPI) Pavel Kopřiva.

Podľa neho bolo zatiaľ konské mäso odhalené v dvoch šaržiach lazaní s rajčinovou omáčkou značky Nowaco. Výrobky pochádzajú z Luxemburska. Inšpekcia upozorňuje, že konské mäso žiadnemu stravníkovi neuškodí, ale ľudia nesmú byť klamaní v tom, čo jedia.

Česko je tak ďalšou krajinou, kde bolo po kontrole odhalené konské mäso vo výrobkoch, kde byť nemalo. Škandál s konským mäsom, ktorý sa dotýka stále väčšieho počtu krajín EÚ, prepukol v polovici januára v Británii a Írsku, keď potravinová inšpekcia objavila konskú DNA v mrazených hovädzích hamburgeroch.

Viaceré veľké spoločnosti ako Tesco alebo Burger King v reakcii prestali odoberať mäso od írskych dodávateľov. Spoločnosť Tesco potvrdila, že identifikovala viac ako 60 percent konského mäsa aj v mrazených špagetách s mäsovou omáčkou vlastnej značky, ktoré z predaja stiahla.

Tento týždeň stiahla z talianskych a španielskych pultov svoje cestoviny aj najväčšia potravinárska firma na svete Nestlé.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom