Aktualizované: Česi našli náhradu za trénera Jarolíma, futbalovú reprezentáciu povedie Šilhavý

Karel Jarolím
Karel Jarolím. Foto: archívne, SITA/Marián Peiger.
  • aktualizované 18. septembra, 15:42

PRAHA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Novým trénerom českej futbalovej reprezentácie sa podľa očakávania stal Jaroslav Šilhavý. Päťdesiatšesťročný rodák z Plzne strieda Karla Jarolíma, ktorý vo funkcii veľmi rýchlo skončil po septembrových prehrách s Ukrajinou (1:2) a Ruskom (1:5).

Ako referuje web iDNES.cz, Šilhavý dostal zmluvu do decembra budúceho roka, čiže do konca kvalifikačného cyklu o postup na majstrovstvá Európy 2020, kde tím ČR od rozdelenia federácie nikdy nechýbal. Jeho asistentmi budú Jiří Chytrý, Tomáš Galásek a Milan Veselý, ktorý bude trénerom brankárov.

Pustil sa do práce

„Bolo to veľmi rýchle, všetko nabralo rýchly spád. Je pre mňa veľká česť, že si ma vybrala FAČR (Futbalová asociácia Českej republiky – pozn.). To, čo nás čaká, nie je jednoduché. Neverím, že je v českom futbale všetko zlé, že sme prestali vedieť hrať. Kritika je veľká. Rozumiem, že to takto vníma verejnosť. Musíme presvedčiť všetkých, že to nie je také zlé. Verím, že spoločnými silami sa nám to podarí,“ povedal pre isport.cz Šilhavý.

Nový lodivod reprezentácie ČR sa už pustil do práce. „Už v piatok treba poslať predbežnú nomináciu pre zahraničných hráčov. V sobotu sme boli za chlapcami, ktorí hrajú v Nemecku. S niektorými som sa rozprával osobne, s inými cez telefón. Odviedli sme už kus roboty. Náš krátkodobý cieľ je jasný – pokúsiť sa uspieť v Lige národov. Potom chceme stabilizovať káder, nastaviť systém hry a pracovať na ňom,“ uviedol rodák z Plzne.

Viedol Slaviu Praha

„Táto voľba bola pomerne logická. Vraví za ňu rad úspechov v podaní trénera Šilhavého. Je potrebné dívať sa dopredu. Som presvedčený, že to bude fungovať,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii predseda Futbalovej asociácie Českej republiky Martin Malík.

Šilhavý zažije premiéru na reprezentačnej lavičke v sobotu 13. októbra v Trnave v dueli Ligy národov 2018/2019 proti Slovensku. V tom istom asociačnom termíne sa Česko predstaví aj na Ukrajine (16. októbra). Šilhavý predtým naposledy viedol Slaviu Praha. V minulosti už pôsobil aj pri národnom tíme ako asistent Karla Brücknera a Petra Radu.

„Je veľká výhoda, že som pár rokov späť pôsobil pri národnom tíme s pánom Brücknerom. Bola to veľká škola. Dokonca som s ním bol v kontakte aj teraz, prebrali sme spolu reprezentačnú ponuku. Povedal mi: ‚Choď do toho, máš na to.‘ Skúsenosť z minulosti je veľká a je to pre mňa výhoda,“ dodal Šilhavý.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav ŠilhavýKarel Jarolím
Firmy a inštitúcie Česká futbalová reprezentácia