Česi porazili Poliakov a postúpili do štvrťfinále

Česko - Poľsko
Petr Jiráček strieľa gól do siete poľského brankára Przemyslawa Tytona Foto: SITA/AP

VROCLAV 16. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Česka zvíťazili nad Poľskom 1:0 v sobotňajšom zápase v základnej A-skupine na XIV. majstrovstvách Európy vo futbale.

Autorom rozhodujúceho gólu bol v 72. min Petr Jiráček po prihrávke Milana Baroša. Na Mestskom štadióne v poľskom Vroclave videli diváci vyrovnaný prvý polčas, no druhé dejstvo patrilo Čechom.

Napriek záverečnému tlaku a šanci Blaszczykowského v nadstavenom čase už Poliaci nevyrovnali a v A-skupine európskeho šampionátu obsadili posledné 4. miesto.

A-skupina (Vroclav/Poľ.):

Česko – Poľsko 1:0 (0:0)

Gól: 72. Jiráček, ŽK: 12. Limberský, 87. Plašil – 22. Murawski, 48. Polanski, 61. Wasilewski, 87. Blaszczykowski, 90. Perquis, rozhodovali: Thomson – Ross, Rose (všetci Škót.)

Česko: P. Čech – Gebre Selassie, Sivok, Michal Kadlec, Limberský – Hübschman, Plašil – Jiráček (84. Rajtoral), D. Kolář, Pilař (88. Rezek) – Baroš (90.+ Pekhart)

Poľsko: Tytoň – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Dudka, Polanski (56. Grosicki) – Blaszczykowski, Murawski (73. Mierzejewski), Obraniak (73. P. Brožek) – R. Lewandowski

Obrazom: Česi si víťazstvom nad Poľskom zaistili účasť vo štvrťfinále

Usmiata poľská fanúšička počas zápasu Česko - Poľsko. Foto: SITA/AP

Fanúšikovia Poľska počas zápasu majstrovstiev Európy medzi domácim tímom a Českom. Foto: SITA/AP
Súboj o loptu medzi poľským futbalistom Dariuszom Dudkom a Čechom Danielom Kolářom. Foto: SITA/AP
Zľava: Šprintérsky súboj o loptu medzi poľským futbalistom Lukaszom Piszczekom a Čechom Václavom Pilařom. Foto: SITA/AP
Brankár Petr Čech chytá strelu Jakuba Blaszczykowského v zápase Česko - Poľsko. Foto: SITA/AP

I. polčas

Úvodné minúty patrili Poliakom. Už v 2. min po centri do šestnástky Dudka strihol nohami, no P. Čech nemusel zasahovať. O dve minúty neskôr získal loptu Čech Gebre Selassie, odcentroval do stredu pokutového územia, lenže Pilař netrafil loptu. V 6. min mieril Obraniak z priameho kopu tesne vedľa Čechovej bránky.

V 10. min stratil Plašil loptu, Blaszczykowski prihral R. Lewandowskému, no ten križovaný českými obrancami netrafil bránku. O tri minúty neskôr odrazenú loptu dorážal Poliak Boenisch, lenže minul. V 15. min Polanski po získaní lopty pred českou šestnástkou pálil nad bránku.

V 22. min sa o strelu z vyše tridsaťmetrovej vzdialenosti pokúsil Boenisch a vzápätí to skúsil hlavičkou aj Wasilewski, lenže český brankár bol pripravený.

V 39. min po Pilařovej prihrávke vystrelil spoza šestnástky Plašil, lenže jeho tečovaný pokus skončil v rukách Tytoňa. O dve minúty neskôr sa na dvakrát pokúšal o strelu Pilař, pri druhej úspešne zasiahol poľský brankár.

Czech Republic 1-0 Poland (Euro 2012 – Group A) by fasthighlights-2012

II. polčas

Druhé dejstvo začali obidve mužstvá opatrne. Prví sa osmelili Česi, keď v 54. min Limberský z ľavej strany zaútočil a vystrelil tesne vedľa Tytoňovej pravej žrde.

O deväť minút neskôr po Plašilovom priamom kope Gebre Selassie mieril hlavou vysoko nad poľskú bránku.

Česi si v prvej štvrťhodine druhého dejstva utvorili veľký tlak. V 65. min Plašil zahral štandardnú situáciu, Sivok z bezprostrednej blízkosti hlavičkoval, no Tytoň reflexívnym zákrokom vyrazil loptu. V 68. min po individuálnom prieniku vystrelil Baroš, ale poľský brankár jeho pokus s ľahkosťou stlmil.

V 72. min vyšiel hráčom Česka protiútok. Plašil prihral Barošovi, ten posunul loptu zľava nabiehajúcemu Jiráčkovi, ktorý po zasekávačke pravačkou otvoril skóre – 1:0. Hneď po inkasovanom góle vystrelil Lewandowski, no Petr Čech si dal pozor. V 86. min sa do najväčšej príležitosti druhého polčasu dostal domáci stopér Wasilewski, jeho hlavička však letela tesne nad Čechovou bránkou.

V závere zápasu si Poliaci utvorili veľký tlak. V 89. min Lewandowski minul hlavičkou a v 94. min Blaszczykowski nedostal loptu za bránkovú čiaru. Česi po jedogólovom víťazstve vyhrali A-skupinu a postúpili do štvrťfinále.

Hlasy po sobotňajšom stretnutí:

Franciszek Smuda (tréner Poľska): „Musíme prehltnúť trpkú pilulku. Česi mali dobre organizovanú hru a keďže sme nevyužili šance, náš súper zvíťazil. Nemôžem povedať, že moji zverenci nechceli, možno boli až príliš motivovaní. Musíme sa zmieriť s výsledkom. Utvorili sme tím, s ktorým môžeme rátať do budúcnosti. Odohrali sme niekoľko dobrých zápasov a hoci neboli dokonalé, patrí to k futbalu.“

Michal Bílek (tréner Česka): „Neboli sme dobrí v úvode, ale postupne sme sa zlepšili a prevzali opraty zápasu. Strelili sme gól, utvorili si viac šancí a myslím si, že sme si zaslúžili postúpiť do štvrťfinále. Boli sme trpezliví a jeden náš útok nám vyšiel. Máme dobrý futbalový tím. Niekedy sme žiaľ zabudli brániť, ale súper nás nepotrestal. Poliaci majú skvelý tím, no teraz sme sebavedomí. Vedeli sme, že ak nestrelíme gól, tak sme skončili na turnaji. Našťastie sme to zvládli.“