Česi so Slovákmi sa budú obraňovať spolu, podpísali dohodu

Cyprus,vojaci, armada
Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Minister obrany Martin Glváč spolu s českým kolegom Vlastimilom Picekom podpísali v Ostrave medzivládnu dohodu o rozvoji spolupráce v oblasti obrany.

Pomocou dohody sa odstránia legislatívne prekážky a Letecké opravovne v Trenčíne budú môcť získať zákazky na opravu techniky z českej strany.

„Podpis tejto dohody považujem za ďalší dôkaz nadštandardne dobrých vzťahov medzi našimi krajinami, čím sa prehĺbi naša ďalšia spolupráca v oblasti obrany,“ povedal šéf slovenského rezortu obrany.

Podpísaná rámcová dohoda umožní rozvoj spolupráce aj v oblastiach obranného plánovania, vojenského vzdelávania, vyzbrojovania, logistiky, vojenského zdravotníctva, vojenských operácií a cvičení.

Slovenskí zdravotníci v Afganistane

Podľa Glváča vzájomnú spoluprácu krajín nepochybne posilní aj vyslanie slovenského chirurgického tímu do Afganistanu, ktorý v priebehu roka 2014 posilní českú zdravotnícku jednotku v rámci operácie ISAF.

Minister obrany v piatok počas sprievodnej konferencie Dni NATO v Ostrave rokoval okrem českého ministra obrany aj s ministrom obrany Chorvátskej republiky Ante Kotromanovićom.

Maďarského ministra obrany Csabu Hendeho na rokovaní pre štvrtkovú nehodu zastupoval riaditeľ pre obrannú politiku maďarského ministerstva obrany Péter Siklósi.

Konferencia o vrtúľnikoch

Blonde Avalanche 2013
Foto: SITA/Martin Havran

Ministri obrany a zástupca maďarského rezortu obrany sa v piatok v Ostrave zúčastnili na konferencii venovanej vrtuľníkovému letectvu. Český minister obrany Vlastimil Picek poznamenal, že ich krajina venuje rozvoju vrtuľníkových kapacít veľkú pozornosť.

„Je to jedna z našich profilových aktivít v rámci NATO. Aj preto sme sa v minulom roku stali jednou z vedúcich krajín v projekte budovania Mnohonárodného strediska leteckého výcviku (MATC),“ povedal.

Zároveň ocenil, že v piatok sa k Českej republike, USA, Chorvátsku a Slovensku pridalo aj Maďarsko, ktoré sa tak stane piatou krajinou, ktorá sa chce podieľať na vzájomnom zdieľaní schopností v tejto oblasti.

V poradí už 13. ročník Dní NATO v Ostrave bude 21. a 22. septembra, pričom sprievodné podujatia sa konajú už od štvrtka 19. septembra. Spojené sú s Dňami Vzdušných síl Armády Českej republiky a medzinárodnou výstavou leteckého priemyslu FLYIN. Ide o najväčšiu letecko–armádno–bezpečnostnú akciu v strednej Európe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Glváč