Česi spomínajú na študentov, ktorých zabili nacisti

Nacisti_hitler
Foto: SITA/AP

PRAHA 17. novembra (WEBNOVINY) – Česká republika si v sobotu, podobne ako Slovensko, pripomína výročie pádu komunizmu.

Oslavy 17. novembra sú však spojené aj so spomienkovými udalosťami pri príležitosti udalostí prebiehajúcich od 28. októbra do 17. novembra 1939 vo vtedajšom Protektoráte Čechy a Morava okupovaného nemeckými nacistami.

V uliciach Prahy vtedy v rámci osláv vzniku Československa vypukli protinacistické demonštrácie, ktorých obeťou sa stal študent Jan Opletal.

Nacistický vodca Adolf Hitler dal následne uzavrieť české vysoké školy, nechal popraviť deväť študentských aktivistov a viac ako 1000 ďalších ich deportovali do koncentračných táborov. Tragédiu si na celom svete pripomínajú v rámci Dňa študentstva.

Udalosti z roku 1939 si pripomenuli aj najvyšší českí ústavní činitelia vrátane prezidenta Václava Klausa. „Takzvaná politická korektnosť a uspokojovanie sa s verbálnymi ľahko vysloviteľnými ospravedlneniami vedie k vzniku spoločnosti gest, nie však k spoločnosti autentických postojov,“ varovala hlava ČR. „Tlieskame gestám a slovám, nie však činom a zásadovému konzistentnému správaniu,“

Oficiálne pietne akcie spojené s udalosťami z roku 1939 vystriedajú v priebehu dňa aj oslavy pádu komunizmu 17. novembra 1989. V niektorých českých mestách sú pri tejto príležitosti naplánované aj protivládne demonštrácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adolf Hitler