Česi sú lojálni voči Tibetu, mestá vyvesia vlajky za obete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Indiou otriasajú protesty, ľudia žiadajú stop vraždeniu v Tibete
Desiateho marca 1959 vypuklo v Tibete povstanie proti Číne a čínskemu útlaku. Tibetský duchovný vodca dalajláma následne z Tibetu ušiel do Indie. V posledných rokoch sa v Tibete množia prípady upaľovania mladých budhistických mníchov, ktorí tak konajú na protest voči vláde Pekingu. Od roku 2009 si týmto spôsobom vzalo život viac ako 100 z nich. Foto: SITA/AP

PRAHA 10. marca (WEBNOVINY) – Radnice miest, obcí a jednotlivých obvodov v hlavnom meste Praha si v pondelok na svojich úradoch vyvesia tibetskú vlajku. Symbolicky si tak pripomenú 55. výročie protičínskeho povstania v Tibete, pri ktorom zomrelo najmenej 80-tisíc Tibeťanov.

Podľa serveru Tibinfo.cz sa k akcii pridá 583 českých obcí, miest, mestských častí, magistrátov či krajov. Medzi nimi sú hlavné mesto a jeho jednotlivé mestské časti, Brno, Dečín ako aj viaceré menšie obce. Tibetskú vlajku na svojich budovách bude mať tiež 96 škôl, a to ako základných, tak stredných. Pridajú sa ale aj Univerzita Pardubice a Masarykova univerzita v Brne.

Obrazom: Indiou otriasajú protesty, ľudia žiadajú stop vraždeniu v Tibete

Desiateho marca 1959 vypuklo v Tibete povstanie proti Číne a čínskemu útlaku. Tibetský duchovný vodca dalajláma následne z Tibetu ušiel do Indie. V posledných rokoch sa v Tibete množia prípady upaľovania mladých budhistických mníchov, ktorí tak konajú na protest voči vláde Pekingu. Od roku 2009 si týmto spôsobom vzalo život viac ako sto z nich.

Slováci nabádajú Čínu rokovať

Poslanci združení v Klube priateľov Tibetu pri Národnej rade SR vyzvali Čínu na rokovanie s tibetskou exilovou vládou bez podmienok. Počas tlačovej konferencie dnes v Bratislave zároveň kritizovali čínsku politiku v Tibete.

„Od 27. februára 2009 sme zaznamenali približne 127 prípadov samoupálenia na území Tibetu aj Číny,“ povedal člen klubu a poslanec NR SR Martin Poliačik (SaS). Podľa neho predstavuje samoupálenie poslednú zúfalú možnosť Tibeťanov, ako poukázať na vytláčanie pôvodnej kultúry a náboženstva z ich územia. „Situácia sa stále zhoršuje,“ dodal. Poliačik poukázal aj na to, že v Klube priateľov Tibetu nie je ani jeden člen vládneho Smeru-SD. „Je to preto, lebo Smer uznáva politiku veľkej Číny,“ dodal.

„Ani veľkosť, ani ľudnatosť nedáva krajine právo potláčať práva iných ľudí,“ dodal poslanec NR SR Peter Osuský (SaS). Poslanci Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) a František Šebej (Most-Híd) na záver rozvinuli spolu s Osuským a Poliačikom vlajku Tibetu. Vyvesovaním tibetských vlajok si mnohé európske mestá 10. marca pripomínajú výročie tibetského povstania proti Čínskej nadvláde z roku 1959. Na Slovensku sa do akcie Vlajka pre Tibet zapojilo napríklad bratislavské Staré Mesto.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František ŠebejIvan MiklošMartin PoliačikPeter Osuský