Česi volia prezidenta, ponúka sa kráľ bonmotov i knieža

Franz
O prezidentskú funkciu sa uchádza aj Vladimír Franz. Foto: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA 10. januára (WEBNOVINY) – Českí voliči začali v piatok hlasovať v prvom kole prezidentských volieb, v ktorých sa uchádza o ich priazeň deväť kandidátov.

Volebné miestnosti v celej krajine otvorili o 14. hodine a počas prvého dňa budú prístupné do desiatej večer. V sobotu bude hlasovanie pokračovať v čase od 8. do 14. hodiny, na čo by sa mali v médiách objaviť prvé odhady výsledkov.

Ako prví začínajú hlasovať Česi v Brazílii, kde otvoria volebné miestnosti vo štvrtok o 17:00 SEČ. O hodinu neskôr sa začne hlasovať v Argentíne a v USA.

Prvé kolo však podľa predpovedí neprinesie definitívne víťazstvo žiadnemu z uchádzačov a dvaja najúspešnejší tak postúpia do druhého kola naplánovaného na 25. a 26. januára.

Podľa dosluhujúceho českého prezidenta Václava Klausa je priama voľba prezidenta populistickým nezmyslom, voliť však aj napriek tomu pôjde.

V historicky prvých priamych voľbách českého prezidenta kandidujú Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman.

Kandidatúru Tomia Okamuru vo štvrtok s konečnou platnosťou zrušil ústavný súd pre nedostatočný počet zozbieraných podpisov.

Víťaz v kresle nahradí dosluhujúceho prezidenta Václava Klausa, ktorého päťročný mandát vyprší 7. marca.

Vo štvrtok ústavný súd s konečnou platnosťou zrušil kandidatúru Tomia Okamuru pre nedostatočný počet zozbieraných podpisov.

Obrazom: Prezidentskí kandidáti sú rôznorodí

Favoritmi prezidentských volieb sú už dlhší čas expremiéri Jan Fischer a Miloš Zeman, ani jeden však s najväčšou pravdepodobnosťou nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov na víťazstvo už v prvom kole. Podľa posledného predvolebného prieskumu z pondelka by najviac, 25,1 percenta hlasov získal Zeman, Fischera by volilo 20,1 percenta ľudí.

Praha
Foto: SITA/AP

Extravagantný umelec Vladimír Franz skončil tretí s 11,4 percentami, hneď za ním nasleduje minister zahraničia Karel Schwarzenberg (11 percent) a syn známeho disidenta Jiří Dienstbier (10,6 percenta).

Ďalší kandidáti majú len veľmi malé šance na postup do druhého kola. Podľa prieskumu by mala účasť dosiahnuť 69 percent, čo je najviac od začiatku 90. rokov.

Všetky štyri doterajšie voľby prezidenta od roku 1993 sa uskutočnili v parlamente. V prvých dvoch voľbách poslanci zvolili dnes už zosnulého Václava Havla, ďalšie dve voľby dali najviac hlasov Klausovi.

Český parlament odsúhlasil priamu voľbu prezidenta vo februári minulého roku. Voľby odčerpajú zo štátneho rozpočtu asi 655 miliónov českých korún (26 mil. eur). Ďalších najmenej 70 miliónov (2,7 mil. eur) vynaložili na voľby samotní kandidáti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan FischerJiří DienstbierKarel SchwarzenbergMiloš Zeman