Česi zbierajú podpisy proti Zemanovi, pobúrili ich výroky

Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: SITA/AP

PRAHA 18. marca (WEBNOVINY) – Podpredseda Senátu Přemysl Sobotka prevzal v stredu petíciu na odvolanie prezidenta Miloša Zemana. Petíciu, ktorá žiada, aby sa senátori zaoberali krokmi Zemana a prípadne sa obrátili na ústavný súd, musia prerokovať senátori, uvádza v stredu český server lidovky.cz.

Petičný výbor vopred preverí 11-tisíc podpisov na podporu odvolania prezidenta. Podanie ústavnej žaloby asi veľkú šancu nemá. Podľa terajšej úpravy by tento krok museli schváliť Senát i Snemovňa. V oboch komorách by sa musela navyše nájsť ústavná väčšina.

Zeman svojimi výrokmi k sankciám proti putinovskému režimu v Rusku v súvislosti s krízou na Ukrajine zadal dôvodné podozrenie, že koná skôr v záujme nepriateľa, ako v záujme ČR a jeho spojencov. Autor petície Michal Majzner v stredu novinárom spomenul aj možnosť podania ústavnej žaloby.

Opiera sa podľa neho o tri dôvody. Zeman podľa neho ustavične šíri proruskú propagandu, ktorá potom jeho vyjadrenia cituje, údajne nerešpektuje ústavný hodnotový systém ohľadne ľudských práv a navyše útočí na ústavný poriadok v Česku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Zeman