Česká dedina sa vie spropagovať, láka ľudí z celého sveta

Pivo
Foto: ilustračné, Thinkstock

UHŘÍNOVICE 29. mája (WEBNOVINY) – Česká dedina Uhřínovice pri Jihlave sa môže pochváliť chutným unikátom – prvým pivomatom v krajine. Automat, ktorý čapuje Ruprenz jedenástku, láka cudzincov z celého sveta. Vychladené pivo si takto môžu dopriať 24 hodín denne.

Česká dedina sa vie spropagovať, láka ľudí z celého sveta
Foto: Twitter/AFP

Stroj v dedine so 75 obyvateľmi sprístupnil pivný nadšenec Martin Povýšil. Do automatu stačí vhodiť mince v hodnote 20 českých korún (necelých 80 centov) a následne nechať naskenovať svoj občiansky alebo vodičský preukaz. Zákazník podľa zákonov musí preukázať, že má viac ako 18 rokov. Z pivomatu sa stal hit, o ktorom píše aj britský Guardian či rakúsky Kurier.

„Tento stroj je jedinečný,“ uviedol Čech pre denník Kurier. Hoci podobný už videl aj Japonsku či USA, tvrdí, že jeho pivomat, ktorého výroba stála 50-tisíc korún (asi 2-tisíc eur), „je úplne iný“. Isté však je, že láka turistov i domácich.

Povýšil kedysi pracoval pre stredne veľký pivovar. V roku 2013 sa rozhodol, že bude variť vlastné pivo, ktoré nazval podľa starého názvu dediny – Ruprenz. Nápad urobiť pivomat, ktorý zabudoval do steny kultúrneho domu, zrealizoval minulú jar.

Foto: Pivovary Topvar / Ilustračná fotografia

„Klasické krčmy nemajú v dedine ako je naša žiadnu šancu,“ myslí si Povýšil, ktorý vymyslel šikovnú náhradu. Automat okrem piva čapuje aj kofolu, v jeho okolí je niekoľko piknikových stolov a drevených lavíc, aby si tu zákazníci mohli v pokoji oddýchnuť. Automat funguje len od jari do jesene, v zime by zamrzli rúrky. Zákazníkov však má dosť – počas teplého letného týždňa sa v ňom minie okolo 150 litrov piva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom