Česká ľavica by v snemovni nezískala väčšinu

Paroubek

PRAHA 24. mája (WEBNOVINY) – Česká strana sociálno-demokratická (ČSSD) a Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) by vo voľbách, ak by sa konali v pondelok, nezískali v snemovni väčšinu – chýbalo by im desať kresiel. Vyplýva to z pondelňajšieho prieskumu spoločnosti Factum Invenio, ktorý uskutočnil pre denník MF DNES.

KSČM síce ako v predchádzajúcich obdobiach mierne prekračuje 13 percent hlasov (zisk 13,1 percenta), ČSSD by však podporilo iba okolo 26,3 percenta voličov. Občianska demokratická strana (ODS) tak na ňu stráca iba 3,4 percenta (zisk 22,9 percenta), čo je pre občianskych demokratov výrazný pokrok oproti predchádzajúcim prepadom.

Veci verejné Radka Johna (12,6 percenta) preskočili v popularite medzi voličmi stranu TOP 09 Karla Schwarzenberga (10,9 percenta). Povinný volebný prah by tesne s 5,5 percenta hlasov prekročila ešte Kresťanská a demokratická únia – Československá strana ľudová (KDU-ČSL).

Stredové subjekty, teda ODS, Veci verejné, TOP 09 a ľudovci, by tak v snemovni boli schopné zostaviť pohodlnú väčšinu. Ako upozorňuje MF DNES, po voľbách bude kľúčové správanie lídra ľudovcov Cyrila Svobodu a šéfa VV Radka Johna. Zohrajú totiž úlohu jazýčka na váhach, pretože rovnako ako k pravici sa môžu prikloniť aj k ľavicovým stranám a zasadnúť v kabinete s nimi.

Zelení by brány snemovne atakovali márne, podporilo by ich len 2,6 percenta voličov.

Prieskum spoločnosti Factum Invenio by mal byť podľa informácií denníka jedným z posledných uverejnených. Od utorka až do volieb sa totiž podľa zákona žiadne ďalšie prieskumy nesmú voličom predstavovať. V parlamentných voľbách v roku 2006 bola spoločnosť svoju prognózou najbližšie a ako jediná predpovedala volebný pat, pripomína MF DNES.

Voľby sa v Česku konajú 28. a 29. mája.

SITA/MEDIAFAX

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ČSSD Česká strana sociálnodemokratickáODS Občianska demokratická stranaVeci verejné