Česká republika má čoraz viac obyvateľov, do krajiny pricestovali desaťtisíce migrantov

Česká republika, vlajka, migranti
Foto: ilustračné, SITA/AP, Getty Images - koláž WBN

PRAHA 21. marca (WebNoviny.sk) – Počet obyvateľov Českej republiky sa vlani zvýšil o takmer 40-tisíc ľudí na 10 649 800 osôb. Na medziročnom náraste sa podieľala tak zahraničná migrácia, ako aj prirodzený prírastok. Vyplýva to z dát, ktoré zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ).

V krajine pribudlo takmer 40-tisíc migrantov

Vlani sa v Českej republike narodilo 114-tisíc detí, pričom 48,5 percenta z nich sa narodilo mimo manželstva.

Počet živo narodených detí prevýšil počet zomrelých osôb tretím rokom v rade, avšak hodnota prirodzeného prírastku sa postupne znižovala,“ konštatovali štatistici s tým, že väčšinovo bol nárast počtu obyvateľov daný migráciou (38 629 osôb).

Počas minulého roka zomrelo podľa predbežných údajov takmer 113-tisíc obyvateľov, čo je zhruba o 1500 viac ako v roku 2017.

Bilancia sťahovania

V rámci zahraničnej migrácie prišlo vlani do Česka viac než 58-tisíc osôb, vysťahovalo sa takmer 20-tisíc ľudí. Z jednej polovice sa na raste počtu prisťahovaných aj vysťahovaných podieľali občania Ukrajiny, ktorí mali aj najvyššiu kladnú bilanciu sťahovania (vyše 13-tisíc).

Druhé najvyššie bolo saldo zahraničného sťahovania občanov Slovenska (5200), s odstupom nasledovalo saldo občanov Rumunska a Bulharska, informuje český spravodajský portál Novinky.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom