Česká televízia smúti, zomrel jej dlhoročný režisér

Sviecka sviecky plamen umrtie
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Vo veku 73 rokov zomrel v nedeľu režisér Českej televízie (ČT) Pavel Vantuch. Dlhoročný spolupracovník Karla Čáslavského sa podieľal napríklad na dokumente Hľadanie strateného času (1991), informovala ČT.

Vantuch sa narodil v januári 1942 a počas kariéry sa venoval prevažne televíznej réžii. V roku 1976 s režisérom Janom Schmidom spolupracoval na televíznom zázname divadelnej inscenácie Michelangelo Buonarroti z vtedy ešte libereckej Ypsilonky.

Tento divadelný záznam je niektorými divadelnými kritikmi považovaný za najobjavnejšiu inscenáciu desaťročia.

Pavel Vantuch

s týmto divadlom aj neskôr nakrúcal televízne relácie, napríklad Ypsilonka sa baví z roku 1978. Podieľal sa aj na ďalších hudobných reláciách, ako napríklad Reklamy Jitky Molavcovej (1985) alebo Felixír (1988). Ako režisér stál za úspešnými humoristickými reláciami Komik a jeho svet (1979) či Úsmevy českého filmu (1995). Stál tiež pri vzniku televízneho súťažného programu Videostop (1985). Okrem dokumentov s filmársku tematikou Mesto dabingu a stáročná história (2011) a Přelouč – mesto dabingu (2012) natočil i niekoľko televíznych filmov. Okrem iného napríklad Báječný bál (1973) alebo Byl prima kluk (1990).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom