Česká vláda chce opäť povinnú 'vojnu' a to aj pre ženy

Vojaci
Foto: SITA/AP

PRAHA 6. marca (WEBNOVINY) – Desať rokov od zrušenia povinnej brannej služby by podľa novely branného zákona českí muži aj ženy mohli opäť stáť pred odvodovými komisiami, píše český server lidovky.cz. Plnoletí a zdravotne spôsobilí Česi by tiež mohli opäť začať chodiť na „vojnu“, hoci kratšiu ako v minulosti. Dôvodom je zhoršujúca sa bezpečnostná situácia v Európe a nutnosť rýchle reagovať na prípadný konflikt.

Dôvodov pre znovuzavedenie vojenskej služby je niekoľko. Armáda nemá prehľad o tom, koľko by Česko malo v prípade vojny alebo podobného ohrozenia potenciálnych bojaschopných vojakov. „Nesmieme podceňovať terajšie hrozby, musíme byť pripravení, na príklade Ukrajiny je vidno, že konflikty môžu vypuknúť rýchlo a relatívne blízko,“ povedal minister obrany Martin Stropnický.

Zatiaľ nie je jasné, či budú povinné len odvody, alebo aj výcvik. S ročnou vojnou ako v minulosti sa však neráta. „Mohlo by to byť napríklad formou mesačného cvičenia,“ vysvetlil jednu variantu hovorca ministerstva Jan Pejšek. To je však menej pravdepodobný variant. Zatiaľ sa zdá, že výcvik bude naďalej dobrovoľný. Zdravotne nespôsobilí by dostali modrú knižku.

V zahraničí nie je povinná vojna ničím neobvyklým. Strach z Ruska už pred týždňom donútil litovských poslancov schváliť zákon o brannej povinnosti, dlhší čas už funguje v Rakúsku, Dánsku a Nórsku. Veľká Británie, Poľsko alebo USA sa zas spoliehajú na početné rady záložníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom