Česká vláda podpísala zmluvu s cirkvami, demokrati sú proti

Nečas
Český premiér a šéf ODS Petr Nečas Foto: SITA, AP

PRAHA 22. februára (WEBNOVINY) – Český premiér Petr Nečas v piatok menom vlády podpísal zmluvu so 16 cirkvami a náboženskými obcami o finančnom vyrovnaní.

Urobil tak napriek silným protestom opozície. Ústavný súd v piatok predpoludním vláde odporučil, aby s podpisom počkala.

Nečas po podpise novinárom povedal, že vláda postupovala prísne podľa práva a ustanovenia zákona o cirkevných reštitúciách sú podľa nej v súlade s českou ústavou.

„Predpokladám, že ústavný súd bude postupovať uvážlivo, múdro a spravodlivo a ustanovenia tohto zákona nezruší,“ povedal Nečas, podľa ktorého „netreba politizovať činnosť ústavného súdu a robiť z neho tretiu komoru parlamentu“. Proti zákonu sú opoziční sociálni demokrati.

Za zhabaný majetok získajú náboženské obce počas 30 rokov náhradu 59 miliárd českých korún zvýšených o infláciu a štát im postupne prestane vyplácať pravidelné ročné príspevky na činnosť.

Finančné odškodnenie ako jediná zo 17 náboženských obcí, ktoré na ňu majú nárok, neprijala Bratská jednota baptistov.

„Ide predovšetkým o akt spravodlivosti, pretože sú týmto krokom odčinené niektoré krivdy, ktoré sa udiali cirkvám a náboženským spoločnostiam v čase komunistického režimu,“ povedal Nečas na tlačovej besede po podpísaní zmluvy.

Informácie prinieslo internetové vydanie Lidových novin lidovky.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petr Nečas