Česká vláda prerokuje správu o ruských agentoch, Babiš chce odtajniť dokument aj pre verejnosť

Czech Republic Russia
Pred veľvyslanectvom Ruskej federácie museli voči demonštrantom zakročiť aj ťažkoodenci. Foto: SITA/AP

Česká vláda v pondelok prerokuje správu tajných služieb, ktorá obsahuje informácie o účasti agentov ruskej rozviedky GRU na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014. V nedeľu to oznámil premiér Andrej Babiš s tým, že požiadal o odtajnenie dokumentu pre verejnosť. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Predseda českej vlády uviedol, že dokument dostal v piatok o 16:45 ako „definitívnu správu“ Bezpečnostnej informačnej služby (BIS). Okamžite podľa svojich slov informoval „okolie prezidenta“ Miloša Zemana, s ktorým sa v sobotu popoludní aj s vicepremiérom Janom Hamáčkom stretli v Lánoch.

K udalostiam sa vyjadrí aj Zeman

Večer Babiš s Hamáčkom oznámili reakciu českej strany, a teda vyhostenie 18 ruských diplomatov, ktorých české služby identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb. Samotný Zeman sa k informáciám vyjadrí až budúcu nedeľu.

Na rokovaní vlády sa ministri oboznámia s daným materiálom. Pozvanie na stretnutie dostal aj šéf BIS Michal Koudelka. Medzičasom sa pred veľvyslanectvom Ruskej federácie v pražskom Bubenči zišlo na proteste niekoľko desiatok ľudí. Podľa Noviniek ich okolo 15:00 bolo zhruba sto.

Zasahovali aj ťažkoodenci

Na stretnutie vyzval predseda hnutia Milion chvilek Benjamin Roll. Účastníci mali transparenty s nápismi ako „Zeman je zradca“, „Putin je vrah. Nič sa nemení“ alebo „Za ohňostroj sa platí“. Podľa TV Nova museli zasiahnuť aj ťažkoodení policajti, demonštrácia však bola hlavne pokojná.

Protesty sa pritom pred veľvyslanectvom začali už v noci. Okolo druhej hodiny zhruba desiatka ľudí vyliala na stenu u vstupnej brány vedrá kečupu, ktorý má symbolizovať krv dvoch obetí výbuchu. Policajti odviezli na stanicu sedem ľudí, aby podali vysvetlenie, uvádza portál TN.cz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišJan HamáčekĽuboš ZemanMichal Koudelka
Firmy a inštitúcie BIS Bezpečnostná informačná službavláda ČR