České banky sa boja smrtiaceho kokteilu zmien Európskej únie

Praha
Foto: SITA/AP

PRAHA 18. júna (WEBNOVINY) – Navrhované zmeny v pravidlách držby štátnych cenných papierov zo strany bánk by mohli byť nebezpečné pre české banky. Povedal to v stredu viceguvernér českej centrálnej banky Vladimír Tomšík pre denník Hospodářské noviny.

V súčasnosti je v platnosti výnimka a na štátne dlhopisy neplatí pravidlo, podľa ktorého môže podiel jedného typu cenných papierov v držbe bánk dosahovať maximálnu výšku 25 percent hodnoty. Táto výnimka by sa však mohla zrušiť. Banky by tiež mohli mať povinnosť presunúť cenné papiere do ich obchodného portfólia z investičnej kategórie. To by znamenalo, že hodnota dlhopisov by sa určovala trhovou spotovou cenou.

České banky výrazne investovali do štátnych cenných papierov, keďže domáci kapitálový trh je slabý. V súčasnosti je podľa Tomšíka podiel štátnych dlhopisov v aktívach českých bánk v priemere 15 percent, teda v porovnaní s priemerom EÚ je to takmer štvornásobok.

„Ak by sa tieto dva návrhy prijali, bol by to pre naše banky smrtiaci kokteil,“ povedal Tomšík. „Očakávam však, že spolu so zlepšujúcim sa hospodárstvom prídu životaschopné projekty a banky nebudú mať dôvod uprednostňovať pred nimi štátne dlhopisy,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom