České biatlonistky a Rusi ovládli štafety v Holmenkolene

Veronika Vítková
Česká biatlonistka Veronika Vítková v cieli nedeľňajšej štafety. Foto: SITA/AP

OSLO 15. februára (WEBNOVINY) – Preteky ženských štafiet na 4x 6 km v rámci 8. kola Svetového pohára v biatlone ovládli v nedeľu v nórskom Osle/Holmenkollene reprezentantky Česka. Družstvo v zložení Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková triumfovalo suverénne s náskokom 28,2 s pred Talianskom.

Na bronzovej pozícii finišovali Francúzky (+45,9). Ani jedna z prvých troch štafiet v cieli nemusela po streľbe na trestný okruh.

Tretí triumf Češiek v tejto sezóne

Češky vyhrali preteky ženských štafiet v tejto sezóne tretí raz (predtým Ruhpolding a Oberhof) a zaradili sa k najväčším favoritkám na zisk titulu majsteriek sveta na marcovom šampionáte vo fínskom Kontiolahti. Slovenské kvarteto v zložení Paulína Fialková, Janka Gereková, Terézia Poliaková, Martina Chrapánová obsadilo 10. miesto s odstupom 3:16,6 min za Češkami.

Slovenky osemkrát dobíjali na strelnici a na záver sa nevyhli jednému trestnému okruhu. Ide o najlepšie umiestnenie slovenskej ženskej štafety v tejto sezóne bez Anastasie Kuzminovej v zostave. Doteraz boli Slovenky najvyššie dvakrát na 14. priečke v Oberhofe a Ruhpoldingu.

Fialková odovzdávala Gerekovej až na 15. mieste, ale nie s veľkým časovým odstupom 1:14,7 min. Gereková, ktorá sa v tejto sezóne stala členkou širšej svetovej špičky, potvrdila solídnu formu a vytiahla slovenskú štafetu na druhom úseku na 7. miesto.

Nasledovala Poliaková, ktorá mierne klesla na 9. miesto (+1:43,3), ale ani ona nemusela na trestný okruh po streľbe. Až Chrapánová na poslednom úseku pokazila streľbu v stoji a nevyhla sa trestnému okruhu. Napokon doviedla Slovenky do cieľa na 10. mieste. Na pretekoch sa zúčastnilo 20 štafiet.

Mužskú štafetu vyhrali Rusi

Preteky mužských štafiet na 4x 7,5 km, ktorými sa v nedeľu v nórskom Osle skončilo 8. kola Svetového pohára v biatlone, ovládli reprezentanti Ruska.

V dramatickom finiši na štadióne slávneho strediska zimných športov Holmenkollen zdolal Anton Šipulin nemeckého súpera Simona Schemppa o 0,2 s. Rusi zvíťazili napriek tomu, že po streľbe na treťom úseku museli na jeden trestný okruh. Tretiu priečku si vybojovali Rakúšania (+50,9).

Slovenské družstvo v zložení Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško, Michal Šíma, Michal Kubaliak obsadilo v konkurencii 21 štafiet 15. priečku. Slováci zaostali za víťaznými Rusmi o 4:40,3 min, na strelnici museli absolvovať jeden trestný okruh a celkovo osemkrát využili náhradný náboj.

Ruskí biatlonisti vyhrali štafety v mužskej kategórii v tejto sezóne Svetového pohára už tretí raz. Predtým sa tešili v Hochfilzene a Oberhofe.

Svetový pohár v biatlone – Oslo (Nór.) – nedeľa – výsledky:

Štafety žien na 4x 6 km: 1. Česko (Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková) 1:11:10,6 h (0 trestných okruhov + 5 dobíjaní), 2. Taliansko +28,3 s (0+2), 3. Francúzsko +45,9 (0+5), 4. Nemecko +1:02,3 min (0+6), 5. Rusko +1:23,4 (0+6), 6. Ukrajina +1:50,9 (1+12),… 10. Slovensko (Paulína Fialková, Janka Gereková, Terézia Poliaková, Martina Chrapánová) +3:16,6 (1+8)

Štafety mužov na 4x 7,5 km: 1. Rusko (Jevgenij Garaničev, Maxim Cvetkov, Dmitrij Malyško, Anton Šipulin) 1:16:16,6 h (1+5), 2. Nemecko +0,2 s (0+6), 3. Rakúsko +50,9 (0+6), 4. Česko +1:29,1 min (2+5), 5. Kanada +1:35,8 (0+6), 6. Francúzsko +1:42,8 (1+9),… 15. Slovensko (Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško, Michal Šíma, Michal Kubaliak) +4:40,3 (1+7)

Viac k osobe Anton ŠipulinGabriela SoukalováJanka GerekováMartina ChrapánováMichal ŠimaMiroslav MatiaškoPaulína FialkováTerézia PoliakováTomáš Hasilla