Českí analytici: Fico je pragmatik aj ´eurohujer´

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
|
Voľby v roku 2012|Ministerstvo vnútra SR SITA / Diana Černáková|vZdravotnictve.sk

PRAHA 12. marca (WEBNOVINY) – Zdrvujúce víťazstvo ľavicovej strany Smer predsedu Roberta Fica, ktorý získal v slovenskom parlamente nadpolovičnú väčšinu, a môže tak zostaviť jednofarebnú vládu, neprinesie v ekonomickej oblasti žiadne veľké otrasy.

Myslí si to analytik ČSOB Jan Čermák. „Rozbory slovenských volebných výsledkov v českých médiách sú plné úvah, čo môže pre Slovensko znamenať hrozba vlády jednej strany,“ píše Čermák vo svojom pondelňajšom komentári. V ekonomickej oblasti však možno podľa neho skôr očakávať, že na Slovensku po voľbách nakoniec zavládne pragmatizmus, ktorý Fico praktizoval aj počas svojej vlády v rokoch 2006 až 2010.

„Trhy dlhopisov v eurozóne vyžadujú tvrdú fiškálnu disciplínu a Slovensko od okamihu vyhlásenia predčasných volieb nie je v situácii, kedy by mohlo hlas trhov v podobe vysokých rizikových marží ignorovať. Práve podpísaný fiškálny pakt navyše v podstate ani žiadnu expanziu neumožňuje. Fico sa tak v rozpočtovej oblasti môže priblížiť k svojmu programu napríklad tým, že zdaní vyššie príjmové skupiny a korporácie. A takýto zásah by slovenským dlhopisom skôr prospel, než by im to malo podraziť nohy,“ tvrdí analytik ČSOB.

Miroslav Ševčík: Fico je „eurohujer“

Dekan národohospodárskej fakulty VŠE v Prahe Miroslav Ševčík sa domnieva, že „Fico bezpochyby bude mať trochu problém, pretože to, čo sľubuje, a to, s čím vyhral voľby, to len ťažko bude môcť splniť.“ „Pokiaľ ľudia na Slovensku očakávajú nejaké dramatické zlepšenie svojej ekonomickej situácie, tak to samozrejme nenastane hneď a pravdepodobne ani neskôr,“ dodal Ševčík. Slováci si podľa neho teraz pravdepodobne uvedomia, že v dôsledku pomoci krajinám, v ktorých majú občania až dvojnásobné platy ako oni, sa zabrzdí rast ich životnej úrovne.

Fico je podľa Ševčíka „eurohujer“, ktorý sa bude snažiť vyhovieť politikom z hlavných krajín EÚ. „Urobil to aj na jeseň, kedy pomohol schváliť Radičovej nelogickú pomoc Grécku. Chudobní Slováci si budú požičiavať peniaze, aby ich mohli dať v prospech bohatých Grékov, bohatších Portugalcov a Španielov, možno aj v prospech Talianov, ktorí budú tiež onedlho potrebovať pomoc, je to postavené na hlavu,“ dodal Ševčík.

„Výsledok slovenských volieb bol pomerne prekvapujúci a jednoznačný,“ povedal Čermák. Podľa českého analytika to však nebude mať príliš veľký dopad na dianie v eurozóne. „Pri všetkej úcte k našim sympatickým bratrancom za riekou Moravou si treba priznať, že ich voľby dianím na trhoch (v eurozóne) celkovo nemôžu pohnúť,“ poznamenal Čermák s tým, že v závetrí čakajú oveľa zaujímavejšie politické súboje. Okrem napínavých parlamentných volieb v Grécku, ktoré sa uskutočnia pravdepodobne na prelome apríla a mája, sa blížia aj prezidentské voľby vo Francúzsku.

„O tom, že aj tieto voľby môžu byť pre finančné trhy veľmi zaujímavé, nás počas víkendu presvedčil súčasný francúzsky prezident a kandidát pravice Nicolas Sarkozy. Ten totiž na seba upozornil hraním na protekcionistickú nôtu, keď uviedol, že je potrebné začať viac chrániť európske hranice a podporovať domáce firmy. Sarkozy dokonca pohrozil, že pokiaľ v tejto oblasti nebude do roka vidieť pokrok, zavedie Francúzsko ochranárske opatrenia v rámci EÚ jednostranne,“ upozorňuje analytik Čermák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Nicolas Sarkozy