Českí genetici možno porazia rakovinu, pomôže im molekula

Vedec
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Českí a nórski genetici objavili spôsob, ako s pomocou syntetickej molekuly opraviť bielkovinu, ktorá za normálnych okolností funguje ako „genetická brzda“ zabraňujúca nekontrolovateľnému množeniu buniek.

Týmto spôsobom tak vedci dokážu zastaviť rakovinové bujnenie a tým aj vznik nádorov, predovšetkým u rakoviny hrubého čreva. Vedci si už svoj objav nechali patentovať.

S pomocou našej molekuly sa nám podarilo výrazne znížiť počet aj veľkosť nádorov u myší, ktorým sme predtým implantovali rakovinu,“ uviedol genetik Ondřej Machoň z Ústavu molekulárnej genetiky Akademie vied Českej republiky.

Ak sa táto „genetická brzda“ pokazí, začnú sa bunky nekontrolovateľne deliť a vytvárať ložisko primárneho nádoru. Z neho sa potom uvoľňujú práve tie bunky, ktorých rast je nekontrolovateľný, a tie putujú ďalej do tela.

Jednoducho sa zabývajú v ďalších orgánoch, v ktorých potom vznikajú obávané metastázy,“ vysvetlil Machoň, podľa ktorého k zmene zdravej bunky na nádorovú vedú práve defekty niektorých bunkových bielkovín.

Informácie zverejnila webstránka www.idnes.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom