Českí tajní vyhostili ruských špiónov, Moskva sa pomstila

Tajné
Foto: Shutterstock

PRAHA 12. marca (WEBNOVINY) – Českej tajnej službe sa podarilo odhaliť troch pracovníkov ruských tajných služieb a zamedziť ich pôsobeniu na českom území. Informoval o tom český týždenník Respekt. Moskva podľa neho reagovala odvetným opatrením proti dvom českým diplomatom. Oficiálne miesta prípad nekomentovali.

Česká akcia trvala trištvrte roka

Akciu zahájili české tajné služby podľa týždenníka pred trištvrte rokom. Podľa zdroja z vlády identifikovala kontrarozviedka BIS ruského diplomata, ktorý sa bez toho, aby mal akreditáciu na ambasáde, dopúšťal špionáže. Bol odhalený a musel urýchlene opustiť republiku.

Následne kontrarozviedka podobné nežiaduce aktivity zistila u jedného pracovníka ruskej ambasády a ďalšieho človeka, ktorý sem mieril na misiu. Aj ich pobyt české úrady zamedzili. Napriek tomu, že sa česká vláda rozhodla riešiť situáciu v tichosti, Rusi odpovedali vyhostením dvoch českých diplomatov – jedného, ktorý v Moskve pôsobil, a druhého, ktorý do ruskej metropole mieril.

Rusko diplomaciou kryje agentov

O tom, že Rusko svoju diplomatickú misiu využíva na krytie agentov, verejne hovorí BIS vo svojich výročných správach. „V prípade ruskej diplomatickej misie bol i v roku 2013 počet spravodajských dôstojníkov pod diplomatickým krytím extrémne vysoký a navyše je doplňovaný spravodajcami, ktorí do ČR cestujú samostatne (turisti, experti, akademici, podnikatelia…),“ uvádza tá posledná.

Prioritou Rusov pritom podľa správy ani tak nie je získavanie tajných informácií, napríklad vojenskej povahy, ale ovplyvňovanie. „V prípade Ruska išlo o snahu o využitie otvoreného i utajeného politického, mediálneho a spoločenského vplyvu k podpore ruských ekonomických záujmov v Česku,“ konštatuje zmienená správa.

Informácie priniesol český portál iDNES.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom