Českí vojaci zabili v Afganistane jedného zo strojcov útoku, pri ktorom zomreli ich kolegovia

Vojak
Foto: ilustračné, thinkstock

PRAHA 17. októbra (WebNoviny.sk) – České špeciálne sily zabili v Afganistane jedného z organizátorov augustového útoku, pri ktorom zahynuli traja českí vojaci. Ďalšieho tiež zajali.

Napísali to v stredu Lidové noviny (LN), ktorým informáciu o odvete potvrdili tri na sebe nezávislé zdroje. Podľa jedného z nich sa to stalo pred dlhšou dobou pri pomerne rozsiahlej operácii.

Rozsiahla operácia

Česi podľa denníka vypátrali teroristov, ktorí pri príprave útoku asistovali, na základe spravodajských informácií od aliančných spojencov. Na páchateľov potom zaútočila 601. skupina špeciálnych síl generála Moravca z Prostějova.

Išlo o pomerne rozsiahlu operáciu. Je to ale relatívne dlhšia doba, čo sa to stalo. Počas misie bol jeden páchateľ usmrtený a ďalší zajatý,“ povedal denníku jeden zo zdrojov.

Premiér Andrej Babiš, minister obrany Lubomír Metnar, generálny štáb ani americká ambasáda v Prahe nechceli podľa LN informáciu komentovať. Tiež minister vnútra Jan Hamáček na tlačovej konferencii po stredajšom rannom rokovaní vlády odmietol zákrok akokoľvek komentovať, informuje portál Novinky.cz.

Augustový útok

Trojica českých vojakov zahynula 5. augusta počas pešej hliadky neďaleko afganského Bagramu. Atentátnik sa odpálil v blízkosti šiestich vojakov, ktorí mali za úlohu zaistiť miesto pre ďalšie úlohy.

Traja Česi Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zomreli. Vážne zranenia utrpeli dvaja Afganci a Američan. Na mieste im pomáhali českí zdravotníci a vojaci, ktorí v čase výbuchu boli v ešte obrnených vozidlách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišJan Hamáček