Českí živnostníci dostanú od štátu 546 eur mesačne, v balíku pomoci budú aj bezúročné úvery

Koronavírus, Praha
Koronavírus vyprázdnil aj Karlov most v Prahe. Foto: SITA / AP

Českí živnostníci postihnutí štátnymi opatreniami proti šíreniu koronavírusu dostanú 15-tisíc českých korún (546 eur) mesačne za obmedzenie ich podnikania.

Podľa ČT24 to vo štvrtok oznámila ministerka financií Alena Schillerová, ktorá pripraví takýto návrh zákona už na pondelňajšie zasadanie vlády.

Drobným podnikateľom chce česká vláda tiež zjednodušiť ich situáciu s úvermi, napríklad odložením splátok.

Príspevok aj bezúročné úvery

Vláda pripravuje už druhý balík pomoci prostredníctvom bezúročných úverov s ročným odkladom splátok. Takzvaný COVID II budú môcť využívať aj drobní podnikatelia, požičať si môžu do 15 miliónov korún (550-tisíc eur). Do programu COVID II vláda vyčlenila päť miliárd korún (180 miliónov eur).

Viac o téme: Koronavírus

Zákaz predaja a poskytovania služieb sa už od piatku nebude týkať prevádzok, ktoré poskytujú opravy a inštaláciu zariadení pre domácnosť, pracovať budú môcť aj napríklad zámočníci. Hotely a ubytovacie zariadenia budú môcť poskytovať služby ľuďom, ktorí ubytovanie potrebujú kvôli práci.

Opatrenia Matovičovej vlády

Aj slovenskí živnostníci od vlády požadujú, aby im štát kompenzoval príjmy, ktoré stratili pre povinné uzatvorenie prevádzok alebo obmedzenie ich činnosti.

Vláda v stredu schválila legislatívny návrh, ktorý umožní zamestnávateľom a živnostníkom žiadať štát o príspevok.

Nárok na príspevok má mať zamestnávateľ a živnostník, ktorý musel uzatvoriť alebo obmedziť svoju prevádzku. Výška tohto príspevku zatiaľ nie je známa, určí ju vláda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom