Česko chystá špeciálnu jednotku proti nelegálnym migrantom

Utečenci
Foto: SITA/AP

PRAHA 4. mája (WebNoviny.sk) – České ministerstvo vnútra a polícia prišli s riešením, ako lepšie čeliť prípadnej vlne nelegálnej migrácie. Chystajú špeciálnu jednotku pri Cudzineckej polícii. Podľa informácií denníka Právo má byť celkovo 181 ľudí umiestených v Prahe, Brne, Ostrave a v Pardubiciach.

Podľa ministerstva vnútra by jednotka v prípade potreby mala okamžite reagovať na nové situácie v migrácii, zaisťovať bezpečnosť, verejný poriadok a ochranu českých hraníc. Pripravená má byť aj na okamžité vyslanie do zahraničia, a to pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice.

Okrem toho má asistovať v nových zariadeniach pre zaisťovanie cudzincov alebo sa podieľať na odhaľovaní terorizmu a organizovaného zločinu, na zaisťovaní poriadku pri verejných zhromaždeniach a poskytovať pomoc pri likvidácii následkov katastrof a živelných udalostí, informoval server Novinky.cz. Ministerstvo vnútra tvrdí, že založenie jednotky nemá zvýšiť rozpočet ani o korunu, pretože s novými miestami a peniazmi počíta už vlani schválený rozpočet.

Jednotka má byť zložená z policajtov už teraz nasadených v boji proti nelegálnej migrácii a pri ochrane bezpečnosti a verejného poriadku, ako aj z nových príslušníkov, ktorých získa polícia v rámci náborovej kampane. V čase „pokoja“ by jednotka mala podľa potreby posilňovať celoštátne alebo krajské útvary. Nápad sa páči nielen koaličným poslancom, ale aj časti opozície, hoci niektorí jej poslanci majú výhrady.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom