Česko je stále červené, ale štvrtina okresov spadá až do piateho stupňa protiepidemického systému

Koronavirus
Za január a začiatok februára izolovali úrady viac ako 136-tisíc pozitívnych osôb a približne 410-tisíc úzkych kontaktov. Foto: ilustračné, SITA/AP

Česko naďalej zostáva v treťom stupni protiepidemického systému PES, i keď je so 64 bodmi už tretí deň nad hranicou štvrtého stupňa pohotovosti. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz, pričom upozorňuje, že situácia v niektorých regiónoch je ešte horšia.

Štvrtina okresov v krajine podľa rizikového skóre spadá do piateho stupňa a parametre pre tretí stupeň spĺňa len tretina. Najhoršie je na tom Strakonicko s 84 bodmi.

Prechod do štvrtého stupňa nenavrhnú

Podľa metodiky systému PES mala česká vláda zvážiť prechod na štvrtý stupeň, minister zdravotníctva Jan Blatný však v pondelok uviedol, že ministerstvo zatiaľ prechod do štvrtého stupňa nenavrhne. Od stredy však čiastočne sprísnia opatrenia oproti krokom daným tabuľkou PES.

Viac o téme: Koronavírus

V mape okresov prevažuje červená farba, ktorá udáva štvrtý stupeň protiepidemického systému, dvadsať okresov však podľa indexu spadá do piateho stupňa.

Najhoršia situácia je na hraniciach Plzeňského a Juhočeského kraja, kde sú hneď tri okresy – Klatovy, Prachatice a Strakonice, ktoré sú zafarbené na fialovo.

Nárast počtu nakazených sa zrýchľuje

Znepokojivá situácia je aj na severe Čiech, kde majú okresy Děčín a Semily zhodne po 81 bodoch, pričom horšie sú na tom už len Sokolov a Jeseník, ktoré s 83 bodmi tiež spadajú do piateho stupňa systému PES.

Nárast počtu nakazených sa v Česku podľa portálu zrýchľuje už niekoľko dní. V pondelok pribudlo 4 239 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Stúpol pritom počet nových prípadov aj ich podiel z počtu vykonaných testov. V nedeľu to bolo zhruba 17,3 percenta a v pondelok 20,7 percenta. V minulom týždni podiel kolísal od približne 16 percent až na takmer 26 percent.

K pondelku zaznamenali české úrady aj nárast počtu ľudí, ktorých museli hospitalizovať. Oproti nedeli ich pribudli viac než dve stovky na 4 348, pričom viac ako 550 je vo vážnom stave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan Blatný