Pavel Francouz
Pavel Francouz v drese českej hokejovej reprezentácie. Foto: archívne, SITA/AP.

KODAŇ 8. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Česka zvíťazili nad hráčmi Švajčiarska 5:4 po samostatných nájazdoch v utorkovom stretnutí v Kodani v základnej A-skupine na 82. majstrovstvách sveta v Dánsku. Západní susedia Slovenska pritom dvakrát prehrávali o dva góly – 1:3 aj 2:4.

Hrdinom Čechov sa stal bývalý útočník Slovana Bratislava Michal Řepík, ktorý najprv vyrovnal na 4:4 a premenil rozhodujúci samostatný nájazd. Česi sa v tabuľke posunuli na štvrté miesto o skóre pred Slovákmi, Švajčiari sú tretí.

Skóre utorňajšieho zápasu otvorili Švajčiari. V polovici úvodnej tretiny uplatnil Niederreiter zámorský dôraz pred brankárom Francouzom, keď dorazil strelu Hofmanna. Do šatní napokon odchádzali mužstvá za rovnovážneho stavu. Česi vyrovnali v početnej výhode – gólman Genoni sa nestihol presunúť a Kubalík namieril presne k žŕdke.

Úvod druhého dejstva patril Helvétom: najprv sa presadil Hoffman, na rozdiel dvoch gólov upravil Moser. Moravčík síce skorigoval, no vzápätí potrestal nedisciplinovanosť Čechov opäť Niederreiter. Švajčiari si však nedokázali postrážiť náskok a po zásahoch Jaškina a Řepíka prišli o svoju výhodu.

V tretej tretine sa napriek príležitostiam na oboch stranách stav nezmenil. Švajčiari mali veľkú možnosť rozhodnúť, vo vlastnom oslabení dostali šancu zahrávať trestné strieľanie, Vermin však zoči-voči Francouzovi neuspel.

Ani predĺženie gól neprinieslo, keď Česko nevyužilo presilovú hru. V samostatných nájazdoch bol úspešný iba Řepík. ktorý zabezpečil druhý bod pre český tím. Česko sa najbližšie predstaví vo štvrtok 10. mája o 20.15 h proti Rusku, Švajčiarsko v stredu 9. mája od 16.15 nastúpi proti Bielorusku.

MS v hokeji 2018 (A-skupina)

• Kodaň

Česko – Švajčiarsko 5:4 po sam. nájazdoch (1:1, 3:3, 0:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 17. Kubalík (Nečas), 25. Moravčík (Sklenička, Hyka), 28. Jaškin (Moravčík, Nestrašil), 35. Řepík (Kubalík), rozhodujúci sam. nájazd: Řepík – 12. Niederreiter (Hofmann), 21. Hofmann (Andrighetto, Diaz), 23. S. Moser (Vermin, Mirco Müller), 28. Niederreiter (S. Moser, Untersander)
Vylúčení: 13:9 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Reneau (USA) – Goľak (Biel.), Lazarev (Rus.), 6226 divákov