Česko opäť zaradilo Slovensko medzi červené krajiny. Čo musíte splniť pri vstupe do krajiny?

Kontrola, hranice
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová.

Slovenská republika je s platnosťou od pondelka 17. mája v Českej republike zaradená medzi červené krajiny s vysokým rizikom nákazy. Od pondelka 10. mája bola pritom SR zaradená medzi oranžové krajiny. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

Viac o téme: Koronavírus

Od 10. mája stačil na cestovanie do ČR len negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín, alebo negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. Podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa (SaS) je opätovné zaradenie Slovenska medzi červené krajiny len dočasné.

„Je to spôsobené metodikou a dátami Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, z ktorých česká strana vychádza. A tam je Slovensko v jednom z parametrov stále ešte v ‚červenej‘ kategórii,“ uviedol Klus vo svojom profile na sociálnej sieti. Aj preto túto novinku považuje štátny tajomník len za dočasnú záležitosť.

V praxi to znamená, že na vstup do ČR je potrebný buď negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. Povinné je aj vyplnenie príjazdového formuláru, ktorý je potrebné poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici.

V platnosti ostáva aj povinná karanténa, ktorú je možné do piatich dní ukončiť negatívnym výsledkom ďalšieho RT-PCR testu na vlastné náklady.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom