Česko paralyzuje mráz, vlaky zo Slovenska k susedom stopli

Vlak v zime
Foto: Thinkstock

PRAHA 3. decembra (WEBNOVINY) – Mrznúci dážď a poľadovica v Českej republike už tretí deň paralyzuje dopravu. Námraza sa podľa meteorológov bude tvoriť na celom území Česka aj v stredu, pričom k večeru by sa mala situácia zlepšiť.

České dráhy museli zrušiť množstvo spojov vrátane medzinárodných, ďalšie majú veľké meškania. Železničnú dopravu medzi Českom a Slovenskom zrušili v noci na stredu úplne.

Hovorkyňa Českých dráh Radka Pistoriusová vyzvala cestujúcich, aby svoju cestu do Česka zrušili alebo odložili. Obmedzenia v železničnej doprave sa týkajú najmä strednej Moravy. Medzi Brnom a Prahou nasadia len asi 20 vlakových súprav s dieselovými lokomotívami.

Obmedzená je aj prevádzka mestskej dopravy v Prahe, Brne či v Olomouci, pričom obmedzenia sa týkajú aj prímestskej železničnej dopravy. V spomínaných mestách naďalej nepremávajú električky a trolejbusy. „Veľká časť osobnej vlakovej dopravy v ranných a dopoludňajších hodinách nebude vôbec premávať alebo bude ma veľké meškania. Náhradnú autobusovú dopravu sa nepodarilo zaistiť,“ povedala podľa serveru iDNES.cz Pistoriusová. Kalamitný stav je aj na cestách v Přerovsku a Prostejovsku. Mrznúci dážď spôsobil ťažkosti aj v energetike, pričom kalamitný stav vyhlásili v Chrudimsku.

Video: V Prahe nejazdia pre poľadovicu električky

Vlaky z Česka stále nechodia alebo meškajú

Pre zlé počasie v Čechách viaceré vlaky v medzinárodnej doprave stále nechodia či meškajú, agentúru SITA informovala Zuzana Červená zo Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Pre kalamitu v Čechách viaceré vlaky odtiaľ na Slovensko nechodia alebo majú meškanie.

„Podľa vyjadrenia Českých dráh by sa malo do dnešného (streda, pozn. red.) večera počasie stabilizovať,“ vysvetlila s tým, že to však môže mať stále vplyv na meškanie vnútroštátnych i medzištátnych vlakov. ZSSK upozorňuje cestujúcich, aby zvážili cestu vlakom, prípadne použili iné dopravné prostriedky. Lístky na zmeškané či odrieknuté vlaky môžu vrátiť v pokladniciach ZSSK, pričom im nebudú účtovať žiadny storno poplatok.

Pre kalamitu u našich susedov nejazdia vlaky Ex 121 HRADČANY (Praha – Žilina), Ex 124 BEČVA (Žilina – Praha), EC 275 JAROSLAV HAŠEK (Praha – Budapešť) a EC 222 DETVAN (v úseku Žilina – Praha). Vlak R 443 ŠÍRAVA mešká 140 minút, EC 273 AVALA dve hodiny a EC 277 SLOVAN hodinu. V prípade vlakov EC 171 HUNGARIA a EC 175 JAN JESENIUS bude meškanie dodatočne spresnené.

Všetky informácie o mimoriadnej situácii na Českých dráhach sú zverejnené na stránke Cd.cz, o aktuálnej situácii informuje aj Železničná spoločnosť Slovensko na stránke Slovakrail.sk alebo na sociálnej sieti Facebook.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom