Česko zažilo najteplejší deň roka, rekord padol pri Prahe

Teplomer, horúčavy, leto
Foto: shutterstock.com

PRAHA 7. augusta (WEBNOVINY) – Prvý augustový piatok roka 2015 je v Českej republike najteplejším dňom roka. Doteraz mal tento primát 22. júl, keď v Husinci-Řeži pri Prahe namerali 39,2 stupňa Celzia. V rovnakej lokalite namerali v piatok už 39,3 stupňa Celzia.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už v priebehu popoludnia informoval, že denné teplotné rekordy padli v piatok na väčšine meracích staníc v krajine.V piatich lokalitách vystúpila ortuť teplomerov okolo 15.00 hod nad hranicu 38 stupňov Celzia. Popri tej spomínanej-rekordnej boli ďalšími takýmito meracími stanicami Česká Lípa, Poděbrady, Stará Boleslav a Dobřichovice.

ČHMÚ varuje pred extrémnymi teplotami

Práve s Dobřichovicami sa spája český historický teplotný rekord, ktorého hodnota je od 20. augusta roku 2012 40,4 stupňa Celzia. Jeho prekonanie v tejto lokalite meteorológovia nepredpokladajú.

Meteorológovia však predpokladajú, že ani spomínané hodnoty, ani počet lokalít s podobne vysokými hodnotami nemusia byť konečné. ČHMÚ varoval v piatok pred extrémnymi teplotami občanov v Prahe, ako aj Stredočeskom, Plzenskom, Pardubickom a Královohradeckom kraji.

Navyše je jeho prognóza na august dosť jednoznačná, horúčavy majú sprevádzať najmenej ďalších desať dní, celý august by však mohli byť nadpriemerné teploty spojené s pretrvávajúcim suchom, čo by z prázdnin 2015 mohlo urobiť najteplejšie a najsuchšie v histórii.

Nemecko zaznamenalo vyrovnaný historický rekord

O vyrovnaní nemeckého historického teplotného rekordu v bavorskom Kitzingene informovala tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na národnú meteorologickú službu. Už 5. júla zaznamenali v Kitzingene nový historický teplotný rekord, keď tam ortuť teplomerov vystúpila na 40,3 stupňa Celzia. V piatok sa to v rovnakej lokalite zopakovalo v rovnakej podobe.

Hodnota 40,3 stupňa Celzia je najvyššie nameranou teplotou na území Nemecka od začiatku celoštátnych meraní v roku 1881. Podľa hovorcu národnej meteorologickej služby DWD nie je pravdepodobné, že by v piatok kdekoľvek v Nemecku namerali ešte vyššiu hodnotu. Nemeckí meteorológovia predpovedajú, že extrémne horúčavy v krajine ukončia už v najbližších hodinách búrky.

Počasie by však aj naďalej malo zostať typicky letné s prijateľnými teplotami okolo 30 stupňov Celzia. Na severe a severozápade krajiny, ako aj na pobreží Nemecka to však môže byť aj o niekoľko stupňov menej. S lokálnymi búrkami treba rátať aj v ďalších dňoch, búrky plošného charakteru však súčasná meteorologická situácia nenaznačuje.

Aj Nemecko tak predbežne márne čaká na výrazné ukončenie sucha, veď už jar bola v krajine veľmi suchá a od začiatku júna tu zaznamenali iba čosi viac ako polovicu obvyklého množstva zrážok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom