Česko žiada Argentínu o vydanie Slováka podozrivého z vraždy, patrí k najhľadanejším utečencom

Krv, nôž
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) – České ministerstvo spravodlivosti požiadalo o vydanie tridsaťtriročného Slováka Kristiana D. na trestné stíhanie do Českej republiky z Argentíny. Informuje o tom portál novinky.cz s tým, že polícia ho tam zadržala vo februári na základe medzinárodného zatykača. Muž je podozrivý z brutálnej vraždy muža v Poděbradoch v roku 2009. Od tej doby sa vraj pohyboval v zahraničí, napríklad pracoval na lodiach.

Česko má síce s Argentínou už dva roky dohodnutú extradičnú zmluvu, dokument ale ešte nie je v platnosti. Úrady oboch krajín tak používajú tzv. ubezpečenie o vzájomnosti, čo v praxi znamená, že Česko prisľúbi rovnaký postup v prípade podobnej žiadosti z argentínskej strany.

Podozrivý muž je zatiaľ v juhoamerickom štáte vo väzbe, podľa informácií denníka Právo české ministerstvo postúpilo žiadosť o jeho vydanie v marci. Podľa Alžbety Šírkovej z tlačového oddelenia rezortu teraz závisí od rozhodnutia príslušných argentínskych orgánov, či s jeho vydaním budú súhlasiť. V tejto chvíli podľa nej nemožno vopred odhadnúť, kedy sa tak stane. Extradičné konanie podľa nej môže trvať aj niekoľko mesiacov. Presný dátum pojednávania argentínskeho súdu v tejto veci nie je známy.

Kristian D. bol podľa novinky.cz do svojho februárového zatknutia na zozname najhľadanejších utečencov, po ktorých pátra Interpol. Mŕtvolu 24-ročného muža našiel v jednom z domov v Poděbradoch jeho majiteľ v apríli 2009. Pitva preukázala, že ho niekto usmrtil bodnými ranami. Vyšetrovanie vedie stredočeská kriminálna polícia, ktorá podrobnosti zatiaľ nezverejňuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Interpol