Česko zrejme prijme stovky utečencov, povinné kvóty odmieta

Frešo je voči utečencom kritický, pletú si Európu s rajom
utečenci Foto: SITA/AP

PRAHA 24. júna (WEBNOVINY) – Česká republika zrejme ponúkne dobrovoľné prijatie minimálne stoviek utečencov z Afriky alebo Blízkeho východu. Informoval o tom Rádiožurnál Českého rozhlasu (ČRo) s odvolaním sa na návrh postoja Česka k utečeneckej krízy, ktorý má k dispozícii.

Dokument by mala na stredajšej schôdzi schváliť česká vláda. Premiér Bohuslav Sobotka bude na jeho základe rokovať na summite Európskej únie, ktorý sa bude konať vo štvrtok a piatok (25.-26. júna).

Praha odmieta plán Európskej komisie na zavedenie kvót pre prideľovanie utečencov, podľa ktorého by ich Česko malo povinne prijať celkovo viac než 1800. Českí predstavitelia zdôrazňujú, že ČR ich chce prijímať dobrovoľne, čo má podľa vlády umožniť, aby si mohlo samo vybrať konkrétnych utečencov. Sobotka túto pozíciu na summite zopakuje.

„Chceme sa rozhodovať suverénne na základe možností,“ povedal český minister vnútra Milan Chovanec. Podľa dvoch zdrojov Radiožurnálu ČRo môže Česko ponúknuť, že prijme stovky utečencov, ktorí sa už nachádzajú v Taliansku a Grécku, a ďalšie stovky migrantov by mohlo prijať z utečeneckých táborov mimo Európy.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bohuslav Sobotka