Českom a Slovenskom otriasa korupčný futbalový škandál

Lopta
Foto: SITA

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Príslušníci Policajného zboru Slovenskej republiky (PZ SR) obvinili sedem slovenských občanov v súvislosti s korupčnou aférou, ktorá otriasa českým futbalom.

Ide o štyroch aktívnych futbalistov z corgoňligového klubu FK DAC 1904 Dunajská Streda a troch bývalých hráčov. Informoval o tom prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar na štvrtkovej tlačovej konferencii.

„Takýto trestný čin ovplyvňovania výsledkov futbalových zápasov sme prvýkrát klasifikovali ako organizovaný. Na čele organizovanej skupiny stál človek z Ázie a prostredníctvom sprostredkovateľov zo Slovenska oslovoval hráčov na Slovensku i v Česku,“ povedal Gašpar.

Za zápas aj 60-tisíc eur

Sprostredkovateľ mal futbalistom ponúknuť úplatok vo výške od 2000 do 60-tisíc eur za zápas, dodal policajný prezident. Škandál sa týka 19 stretnutí v Česku a na Slovensku, vrátane duelov najvyšších súťaží. Vo všetkých prípadoch išlo o online tipovanie v ázijských kanceláriách.

Jedna osoba začala s políciou spolupracovať, preto ju nezadržali.

Na Slovensku polícia zadržala šesť osôb, v Česku 12. „Obe krajiny utvorili špeciálny vyšetrovací tím. Významnú pomoc pri zaisťovaní dôkazov poskytol Slovenský futbalový zväz (SFZ) a na druhej strane Futbalová asociácia Českej republiky (FAČR). Popritom si každá z krajín predviedla k výsluchom aj niekoľko ďalších osôb, ktoré môžu pomôcť pri objasňovaní celého prípadu,“ informoval Gašpar.

Organizátormi boli Slováci

Reakcie:

SFZ: „Slovenský futbalový zväz vysoko oceňuje prácu vyšetrovateľov, ktorí odhalili túto trestnú činnosť. Je v záujme futbalového hnutia očistiť ho od akýchkoľvek prejavov korupcie. SFZ bol o celom prípade a priebehu vyšetrovania policajnými orgánmi pravidelne a priebežne informovaný. Zároveň sa na ňom aktívne podieľal, pričom poskytol polícii maximálnu súčinnosť a všetky jemu dostupné informácie. SFZ považuje manipuláciu výsledkov futbalových stretnutí za jednu z najväčších hrozieb futbalu a voči všetkým, ktorí sa na nej podieľajú, uplatní všetky dostupné sankcie v zmysle stanov SFZ, súťažného, disciplinárneho poriadku a ďalších futbalových noriem.“

DAC 1904 Dunajská Streda: „Táto šokujúca správa nás pochopiteľne prekvapila a zaskočila, ale predovšetkým sme pobúrení takýmto konaním hráčov a ich komplicov. Pochopiteľne, že náš klub a jeho meno je takýmto konaním, o ktorom sme nemali najmenšieho tušenia, poškodený a všetci, ktorí v ňom každodenne pracujú, takéto vrcholne neetické konanie jednoznačne odsudzujú,“

Ivan Hodúr: (Na základe iniciál by mal byť jedným z obvinených aj Ivan Hodúr). „Nemôžem nič povedať,“ zareagoval v telefonickom rozhovore pre športové vysielanie Rádia Slovensko Ivan Hodúr. Hovoriť nechcel, lebo prebieha policajné vyšetrovanie. Na posledných tréningoch Dunajskej Stredy chýbal.

Tréner DAC 1904 Mikuláš Radványi je konaním hráčov pobúrený. „Ani neviem, čo na to mám povedať. Je to nehoráznosť, neférové voči klubu, spoluhráčom, trénerovi. S podobnými hráčmi nechcem robiť. Kým sa všetko nevyrieši, nebudem k tomu viac hovoriť. Len zopakujem, že je to neférové,“ povedal pre Rádio Slovensko Mikuláš Radványi.

Riadiaci orgán dvoch najvyšších slovenských súťaží Únia ligových klubov (ÚLK) zatiaľ nekomentuje vzniknutú kauzu a počká si na závery vyšetrovacích orgánov.

Polícia zhabala pri domových prehliadkach 49-tisíc eur v bankovkách rôznej hodnoty a techniku, ktorá slúžila k mobilnej komunikácii. Organizátormi celej akcie boli Slováci. „Ich činnosť bola dopredu plánovaná a koordinovaná s ďalšími stupňami tejto organizácie,“ uviedol Gašpar.

Zainteresovaní vopred vybrali zápas, ktorý by mohli ponúkať internetové stávkové kancelácie najmä v Ázii. Cez sprostredkovateľov oslovili futbalistov a dohodli s nimi výsledok stretnutia za úplatok.

„Hlava skupiny pochádza pravdepodobne z Ázie a cez sprostredkovateľa na území Slovenska odovzdala peniaze na úplatky, tento organizátor prostredníctvom nižších stupňov sprostredkovania, ktorými boli predovšetkým hráči z našej najvyššej súťaže, oslovili aktívnych hráčov. Cez týchto futbalistov dohadovali výsledok, počet gólov a iné možnosti, ktoré sú v ponukách stávkových kancelárií,“ opísal proces Gašpar.

Minimálne v období posledného roka poskytla táto skupina finančnú hotovosť hráčom na Slovensku i v Česku od 2000 do 60-tisíc eur za zápas. „Ak zostal sprostredkovateľ sedieť v hľadisku počas predmetného duelu, bolo to znamenie, že ponuka platí a hráči sa majú snažiť dosiahnuť dohodnutý výsledok. Ak odišiel, futbalisti mohli hrať voľným štýlom. Po zápase futbalistom vyplatili dohodnuté úplatky,“ dodal.

Z trestného činu podplácania boli obvinené tri osoby: Ivan Ž., Róbert R. a Marián D., ktorí sú bývalí hráči a počas aktívnej kariéry pôsobili vo viacerých kluboch na Slovensku, v Česku, ale aj v Európe a dokonca v Ázii. Zvyšní štyria sú obvinení z prijímania úplatku, ide o hráčov DAC 1904 Dunajská Streda Michal D., Ivan H., Tomáš H. a Marek B. Pri podplácaní hrozí podozrivým dva až päť rokov, pri prijímaní úplatku tri až osem rokov.

Celkovo sa použilo na úplatky 210-tisíc eur, pričom výška výhry z jedného zápasu sa podľa odhadu polície pohybovala okolo 50-tisíc eur.

V Česku je zadržaných dvanásť hráčov

Lopta,futbal
Foto: SITA/AP

Korupčná aféra otriasa aj Českom. Protikorupčná polícia zatkla okolo stredajšej štvrtej hodiny ráno podľa iSport.cz dvanásť súčasných a bývalých futbalistov pre podvodné stávky a ovplyvňovanie zápasov, ďalších dvadsať osôb vypočujú. Policajti zároveň urobili dvadsať domových prehliadok.

Podľa zatiaľ dostupných informácií ide o hráčov prvoligových Teplíc, druholigových Střížkova a Ústí nad Labem a treťoligových tímov z Roudnice nad Labem a Strakoníc.

Policajti počas domových prehliadok zhabali aj niekoľko počítačov. Podľa Českej televízie by mali hlavné postavy kauzy pochádzať zo Slovenska.

V Česku sa už objavili aj prvé konkrétne mená, aj keď nie je jasné, či ide o zadržaných, obvinených, alebo svedkov. Obranca Jan Halama, ktorý hosťuje v Střížkove, by mal byť medzi nimi.

V Tepliciach chýbali David Jablonský a Egon Vůch, v Chomutove Karel Kodeš, ktorý v klube hosťuje z Teplíc, a v Roudnici Ondřej Bíro.

„Vzali nám štyroch hráčov. Neviem však, či sú vo väzbe alebo ich vyšetrujú na slobode. Niečo tam prebieha, ale neviem, o čo ide a v akej je to fáze. Počul som, že ide o stávkovanie a ovplyvňovanie zápasov,“ povedal pre iSport.cz predseda klubu z Roudnice Pavel Dohnal.

Bližšie informácie o prípade nemajú ani v Tepliciach. Šéf klubu František Hrdlička si chce počkať, z čoho hráčov obvinili. „Konečne to niekto začal riešiť a je jedno, či to bol hráč od nás. Ide o celosvetový problém. Stávkujú a bohatnú gauneri, stávkové kancelárie sa obohacujú a futbal z toho nemá nič. Politici by sa mali chytiť za nos. Je to nehoráznosť, aké firmy tu môžu prevádzkovať stávkovanie na internete a na čo všetko je možné si staviť,“ doplnil pre iSport.cz Hrdlička.

Podľa hovorcu Útvaru odhaľovania korupcie a finančnej kriminality Jaroslava Ibeheja celá akcia prebehla v spolupráci so slovenskými kolegami.

Naznačuje to, že v prípade by mohli byť zainteresované aj slovenské osoby. Najnovší korupčný škandál však podľa podpredsedu Futbalovej asociácie Českej republiky Romana Berbra nepoškodí futbal, pretože samo vedenie dodalo polícii dôkazy o nečestnom konaní.

„Futbalová asociácia na tej veci spolupracovala. A z tohto dôvodu si nemyslím, že by išlo o čierny deň pre český futbal. Vlani v októbri získala asociácia nezvratné dôkazy, že dochádza k stávkovým manipuláciám v juniorskej lige. Tie informácie sme odovzdali polícii,“ povedal pre Radiožurnál Berbr.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan HodúrMikuláš RadványiTibor Gašpar