Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pozvanka 17.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

ČESKOSLOVENSKÝ TANEČNÝ DOM

28. októbra si pripomíname 99. výročie vzniku Československého štátu.

Tanečný dom už XVI. tanečnej sezóny, ktorý sa bude konať vo štvrtok 19. októbra 2017 v kc_dunaj o20.00h, má prívlastok  „československý“.  Dragúni, o.z ním symbolicky pripomínajú nie len 99. výročie vzniku československého štátu, ale najmä kultúrnu bohatosť a zároveň blízkosť dvoch regiónov, ktoré sú dnes súčasťou dvoch samostatných republík.  Pod taktovkou zvučných mien, za ktorými sa skrývajú predovšetkým vynikajúci taneční lektori, budete môcť spoznať vzájomné podobnosti i odlišnosti tanečných fenoménov, ktoré sú známe nie len v domácom prostredí, ale aj vo svete.  Lenka Konečná s Ladislavom Konečníkom Vás naučia sedláckú, verbunk a čardáš z obce Moravské Lieskové na Trenčiansku. Hosť z Českej republiky Erik Feldvabel – spevák a tanečník s dych vyrážajúcim hlasom a mnohonásobný víťaz súťaží „verbířů“ Vás osobne vtiahne do tajov moravských tancov sedlcká a slováckí verbuňk – ktorý je od roku 2005 zapísaný v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.  Počas večera bude hrať ľudová hudba Michala Pagáča a hostia – Horňácká cimbálová muzika Marka Potešila.

Td morongovci_foto martin sopinec.jpg

Slováckí verbuňk – patrí medzi mužské improvizované tance skočného charakteru. Napriek tomu, že sa tancuje prevažne hromadne, každý tanečník tancuje sám za seba zrkadliac svoju regionálnu či lokálnu príslušnosť, povahu a individuálne danosti. Neoddeliteľnou súčasťou tanca je spev. Podkladom sú špecifické piesne, pričom prevládajú piesne novouhorské.  Názov je odvodený od nemeckého slova Werbung (tj. Najímanie, reklama) a z praxe náborov do vojenskej služby predvádzaných na tomto území do roku 1781 realizovaných za účasti profesionálnych vojenských tanečníkov. V radoch odbornej i širšej verejnosti je dodnes slováckí verbuňk  považovaný za rešpektovaný, náročný a prestížny mužský tanečný prejav.

Verbunk – ako špecifický tanečný typ – má svoje významné miesto aj v tradičnej tanečnej kultúre Slovenska.

Tanec.jpg
foto: Martin Sopinec

 

 

 

K téme

VEĽKÝ TANEČNÝ VEČER 2019: každoročná obľúbená tančiareň v októbri opäť v Starej Tržnici, tentokrát s novinkou! Foto: Vyše sedemsto tanečníkov karičky vytvorilo záznam do Knihy slovenských rekordov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X