Český brankár Salák vytvoril v Elitserien nový rekord

Alexander Salák
Alexander Salák Foto: SITA/AP

ŠTOKHOLM 5. novembra (WEBNOVINY) – Český hokejový brankár Alexander Salák z Färjestadu utvoril nový rekord švédskej elitserien v počte minút bez inkasovaného gólu.

Dvadsaťpäťročný rodák zo Strakoníc v sobotňajšom súboji s Linköpingom vyťahoval puk z bránky po 204 minútach a 47 sekundách, čím o 3 minúty a 28 sekúnd prekonal doterajšie maximum Thomasa Östlunda spred dvadsiatich rokov.

V sobotu v čase 5:30 min prekonal Saláka pri presilovke Carl Söderberg. Salák počas série vychytal tri zápasy s čistým kontom. „Dúfam, že to bude rekord na ďalších 20 rokov,“ cituje českého reprezentanta web eurohockey.com.

Salák sa do Färjestadu vrátil v lete 2012 po roku strávenom v tíme AHL Rockford IceHogs. V 15 súbojoch ročníka 2012/13 má 94,8 % úspešnosť zákrokov a 1,44 inkasovaného gólu na zápas. Počas kariéry chytal už aj v NHL, kde vo dvoch zápasoch nastúpil za Floridu.

V slovenskej extralige drží rekord Miroslav Hála, ktorý v závere roka 2005 udržal čisté konto päť stretnutí v rade a celkovo 322 minút a 38 sekúnd. V NHL patrí obdobný zápis Brian Boucher, ktorý na prelome rokov 2003 a 2004 v drese Phoenixu neinkasoval rovnako ako Hála päť zápasov v rade a čisté konto si udržal 332 minút a jednu sekundu. Pred troma rokmi ťahal unikátnu sériu v ruskej Vyššej lige švédsky brankár HK Dmitrov Daniel Sperrle, ktorý nedostal gól 390 minút a 11 sekúnd.