Český minister hovoril o otváraní hraníc so Slovenskom, ale Matovič má zásadnú podmienku

PREMIÉR: Navštívil spoločnosť Chirana Stará Turá
Premiér Igor Matovič. Foto: SITA/Martin Medňanský.

Ministerstvo vnútra zatiaľ nemá informácie o prípadných rokovaniach s Českou republikou (ČR), ktoré by mali za následok otvorenie spoločných hraníc. Pre agentúru SITA to uviedla Petra Friese z tlačového odboru rezortu.

Dôležitá bude epidemiologická situácia

O možnosti otvoriť hranice ČR s tromi ďalšími štátmi vrátane Slovenska od júla, písal vo svojom blogu český minister zahraničia Tomáš Petříček. Rokovania o tejto možnosti pritom podľa neho najviac pokročili práve so Slovákmi a s Rakúšanmi.

Viac o téme: Koronavírus

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) však v pondelok 4. mája na tlačovej besede uviedol, že prípadné otváranie hraníc bude podmienené zlepšením epidemiologickej situácie v susedných štátoch.

„Dnes chorobnosť v okolitých krajinách, keď si vezmete počet pozitívne testovaných za posledný týždeň a prepočítate to na počet obyvateľov, je desaťkrát väčšia ako na Slovensku. Logika dáva, že sa musíme chrániť,“ vyhlásil premiér.

Cez hranice prejdú len výnimky

Vstup na územie SR je momentálne možný len pre občanov Slovenska alebo osoby, ktoré majú v tomto štáte trvalý pobyt. Existujú však aj výnimky, a to napríklad pre osoby zamestnané v medzinárodnej doprave a zásobovaní.

Občania, ktorí sa vrátia na Slovensko zo zahraničia, musia absolvovať povinnú karanténu v štátom určených zariadeniach, kým nebudú negatívne otestovaní na ochorenie Covid-19.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPetra FrieseTomáš Petříček
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR