Český námorník upozornil na nezákonné konanie svojho šéfa, môže dostať milión dolárov

Olej, znečistenie
Foto: ilustračné, Getty Images

PRAHA 23. októbra (WebNoviny.sk) – Približne milión dolárov môže v Spojených štátoch získať český námorník, ktorý americkým úradom oznámil podvod svojho nemeckého zamestnávateľa. Muž sa plavil na lodi spoločnosti MST, ktorá vypúšťala do mora odpadovú vodu zo strojovne. Firma už súhlasila s pokutou, ale americký súd požaduje aj odmenu pre námorníka.

Video dôkaz

Dvadsaťšesťročný český strojný dôstojník Jaroslav Hornof natočil, ako nákladná loď Margueritte nelegálne vypúšťa do mora škodlivý olejnatý kal. Na neprávosť upozornil aj samotnú MST, ktorá platila pokutu už v roku 2016.

Hornof zároveň informoval úrady vo americkom Portlande, kde pobrežná stráž plavidlo zadržala a vlani v júli na ňom vykonala inšpekciu.

Podstúpil riziko

Nemecká spoločnosť následne pristúpila na dohodu s americkými úradmi, že zaplatí pokutu 3,2 milióna dolárov. Federálny súd v Portlande ju však v septembri zrušil, pretože nezahŕňala odmenu pre Hornofa.

Ten je podľa americkej justície whistleblowerom, teda človekom, ktorý upozornil na nezákonné konanie svojho zamestnávateľa.

Americká legislatíva takéto osoby chráni a myslí aj na ich finančné ocenenie, ktoré je odmenou za podstúpené riziko a motiváciou pre ostatných. Hornof má vďaka tomu šancu získať čiastku vo výške až 30 percent z pokuty, informuje portál iDNES.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom