Český premiér sľúbil zvýšiť platy v zdravotníctve

V Novákoch otvorili česko slovenský závod na výrobu ručných zbraní
Premiér ČR Bohuslav Sobotka počas TB pri príležitosti otvorenia nového výrobného závodu CZ – Slovensko, ktorý je významnou investíciou podniku Česká zbrojovka na Slovensku. Nováky, 15. júl 2014. Foto: SITA/Martin Havran

Praha 1. mája (WebNoviny.sk) – Českej republike sa hospodársky darí a preto treba, aby sa mali lepšie aj jej občania, zhrnul dnešné prvomájové posolstvo premiéra a šéfa sociálnych demokratov Bohuslava Sobotku spravodajský server Novinky.cz. Zvýšenia tarifných platov o desať percent by sa podľa predsedu českej vlády mali dočkať zamestnanci v zdravotníctve a školstve.

Stabilný hospodársky rast je príležitosťou, ako zlepšiť vďaka zvyšovaniu miezd a dôchodkov životnú úroveň ľudí, ale tiež stabilizovať financovanie dôležitých verejných služieb: zdravotníctvo, školstvo a bezpečnosť. Som presvedčený, že vláda na to musí dôsledne využiť všetky nástroje, ktoré má k dispozícii,“ povedal Sobotka na oslavách 1. mája v juhomoravskom meste Vyškov.

ČSSD navrhne zvýšenie tarifných platov lekárov a zdravotných sestier o desať percent; rovnaký nárast by mali na platoch pocítiť aj učitelia. Päť percent by mali dostať pridané policajti, hasiči, pracovníci v sociálnych službách i ďalší zamestnanci štátu, sumarizujú Novinky.cz, on-line magazín denníka Právo.

Ako prioritné chceme riešiť udržanie kvalitných pracovníkov v našom zdravotníctve,“ upozornil Sobotka. Stúpnuť by mala i minimálna mzda, ktorá by sa podľa predstáv ČSSD mala od januára 2017 upraviť na 11.000 Kč (zhruba 407 eur).

O krízovej situácii v zdravotníctve by podľa Noviniek.cz mala v utorok rokovať vládna koalícia. Česká lekárska komora navrhuje okrem zvýšenia platby za štátnych poistencov aj zdravotnú daň na tabak a alkohol. Ak by zo škatuľky cigariet činila daň päť korún (18 eurocentov), získalo by zdravotníctvo ročne navyše päť miliárd Kč (takmer 185 miliónov €), čo by kompenzovalo zrušené regulačné poplatky.

Minister financií Andrej Babiš (ANO) však odmieta peniaze do zdravotníctva pridať s odkazom na „čierne diery“ a mrhanie prostriedkov, upozorňujú Novinky.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišBohuslav Sobotka