Cesta medzi okresmi Brezno a Poltár je neprejazdná, silný dážď spôsobil odtrhnutie svahu (foto)

Cesta
Foto: facebook.com/banskobystrickysamospravnykraj/photos/pcb.4103248816428125/4103247259761614

Silné dažde spôsobili v stredu podmytie a poškodenie cesty III/2724 medzi obcou Utekáč – časť Havrilovo v okrese Poltár a obcou Sihla v Breznianskom okrese. Ako na sociálnej sieti informuje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), cesta je v týchto chvíľach úplne neprejazdná.

O jej uzatvorení rozhodol krízový štáb obce, ktorý zároveň na jej území vyhlásil mimoriadnu situáciu. Obchádzkové trasy sú v tejto chvíli vedené cez Hriňovú a Lom nad Rimavicou, prípadne cez Hnúšťu a Tisovec.

Čakajú na statiský posudok

Cesta je poškodená na asi päťmetrovom úseku, kde intenzívny dážď a voda stekajúca zo svahov spôsobili odtrhnutie jej časti i svahu. Župa začala okamžite po oznámení udalosti konať a už vo štvrtok pôjde priamo na miesto geostatik, ktorý posúdi, či je možné cestu sprejazdniť aspoň v jednom jazdnom pruhu.

„Výsledky statického posudku by sme mali mať k dispozícii v piatok a na základe nich určíme ďalší postup. Pracujeme v dvoch líniách – na okamžitom dočasnom riešení, vrátane dopravného značenia, a na trvalom odstránení závady,“ povedal riaditeľ odboru cestnej infraštruktúry a územného plánovania Úradu BBSK Róbert Machala.

Vysúťažili zhotoviteľa

Banskobystrický samosprávny kraj má na rekonštrukciu úseku cesty III. triedy medzi Sihlou a Utekáčom a tiež cesty II. triedy od hranice okresov Detva – Brezno až po Čierny Balog schválené prostriedky z eurofondov v sume takmer 11,5 milióna eur.

Ako informuje hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, župa už vysúťažila aj zhotoviteľa rekonštrukcie, ktorá sa môže začať hneď po podpisoch zmlúv a vykonaní kontroly verejného obstarávania. Ambíciou BBSK je rekonštrukčné práce začať ešte v tomto roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj