Čestným občanom Partizánskeho bude Peter Dvorský

Peter Dvorský
Peter Dvorský Foto: SITA/Marián Peiger

TRENČÍN 30. októbra (WEBNOVINY) – Mesto Partizánske udelí čestné občianstvo riaditeľovi opery Slovenského národného divadla a miestnemu rodákovi Petrovi Dvorskému.

Ide pritom o najvyššie ocenenie, ktoré samospráva udeľuje.

„Bude to na slávnostnom zhromaždení poslancov 15. novembra,“ informoval primátor Partizánskeho Jozef Božik. „Po prvý krát v histórií 73 rokov existujúceho mesta Partizánske bude niekto ocenený takýmto cenným vyznamenaním,“ dodal.

Peter Dvorský sa narodil 25. september 1951 v Partizánskom, je slovenským operným spevákom. V rokoch 1969 až 1973 študoval na Konzervatóriu spev u Idy Černeckej. Do Opery Slovenského národného divadla bol angažovaný v roku 1972 ako mimoriadny talent ešte počas štúdia.

Od roku 1977 vystupuje na najpoprednejších zahraničných operných scénach – vo Veľkom divadle v Moskve, vo viedenskej Štátnej opere, v milánskej La Scale, londýnskej Covent Garden, v opernom divadle vo Florencii. Za stvárnenie postavy Ondreja v Suchoňovej opere Krútňava dostal cenu ministra kultúry SR za rok 1999. V roku 2010 sa Dvorský stal riaditeľom Opery Slovenského národného divadla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BožikPeter Dvorský