Cestovanie po Európe by mala uľahčiť koronamapa, krajiny chcú prijať spoločný semaforový systém

Koronavirus karanténa pomoc peniaze ekonomika živnostníci
Foto: ilustračné, Getty Images

Krajiny Európskej únie sa v súvislosti s pandémiou koronavírusu pripravujú na prijatie spoločného semaforového systému na koordináciu cestovania po eurobloku. V snahe zabezpečiť, že členské štáty nebudú navzájom zatvárať hranice a pristupovať k nezosúladeným opatreniam ako počas prvej vlny v marci, prišla Európska komisia so spomenutým návrhom.

Viac o téme: Koronavírus

Kľúčovým opatrením bude spoločná tzv. „koronamapa“ vytvorená Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb. Tá podľa početnosti jednotlivých ohnísk nákazy roztriedi európske regióny na zelené, oranžové a červené zóny.

Podľa najnovšieho návrhu by červenými zónami mali byť oblasti, kde je celkový počet novo oznámených prípadov COVID-19 viac ako 50 na 100-tisíc ľudí počas ostatných 14 dní a percento pozitívnych testov dosahuje najmenej 4 %. Do červenej zóny budú patriť aj regióny, ktoré budú mať percento pozitívnych testov nižšie ako 4 %, ale zároveň budú mať celkový počet prípadov viac ako 150 na 100-tisíc osôb.

Vzhľadom na veľmi vysoký počet infikovaných na celom kontinente by v súčasnosti mala byť väčšina eurobloku klasifikovaná ako červená alebo oranžová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska únia