Cestovné kancelárie si môžu pre pandémiu žiadať o ďalšie peniaze, opatrenie pomôže aj tisícom dovolenkárov

Cestovná kancelária
Cestovné kancelárie sa dočkajú návratnej finančnej pomoci zo strany štátu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 15. septembra 12:28

Ministerstvo financií SR zverejnilo výzvu na podávanie žiadostí o návratnú finančnú pomoc pre cestovné kancelárie. Elektronický formulár bude na stránke Slovenskej záručnej a rozvojovej banky www.szrb.sk.

Schéma pomoci, ktorú pripravilo ministerstvo financií, reaguje na nepriaznivú situáciu, ktorú spôsobila pandémia a následné rušenie dovolenkových zájazdov.

Pomôže aj dovolenkárom

„Toto opatrenie nepomôže len cestovným kanceláriám prekonať náročné obdobie, ale pomôže najmä desiatkam tisíc ľudí, ktorí tak dostanú späť svoje peniaze za stornované dovolenky,“ konštatuje ministerstvo.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Na tento účel ministerstvo financií vyčlenilo 65 mil. eur. „Očakávame, že pomoc bude potrebovať približne 82 cestovných kancelárií,“ informuje rezort financií.

Zvýhodnená úroková sadzba

Návratná pomoc pre cestovné kancelárie bude splatná do štyroch rokov a jej výška nesmie presiahnuť 25 % celkového obratu za rok 2019. Cestovné kancelárie budú mať zároveň aj zvýhodnenú úrokovú sadzbu počas celého obdobia. Malé a stredné podniky vo výške 0,49 % a veľké podniky 1,01 %.

Nárok na poskytnutie pomoci majú tie cestovné kancelárie, ktoré vydali oznámenia o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijal navrhnutú zmenu zmluvy o zájazde alebo tie kancelárie, ktoré vrátili zálohy za zrušené zájazdy takzvanej chránenej skupine klientov. Ide o stornované dovolenky v termíne od 12. marca 2020 do 31. augusta 2021.

O pomoc má záujem 40 cestoviek

Suma návratnej štátnej pomoci v objeme 65 mil. eur na zabezpečenie likvidity cestovných kancelárií v súvislosti s pandémiou COVID-19 by mala pokryť požiadavky všetkých cestovných kancelárií, ktoré prejavili záujem o čerpanie úročeného úveru.

Ako informovala Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA), o možnosť čerpania finančnej pomoci má záujem viac ako 40 členských cestovných kancelárií.

Schvaľovanie pomoci trvalo dlhšie

Schvaľovanie schémy štátnej pomoci v Európskej komisii podľa asociácie trvalo dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo, pričom cestovné kancelárie využili zákonnú možnosť dohodnúť sa s klientmi na náhradných zájazdoch do 31. augusta tohto roka. Avšak aj následkom prijatých opatrení, obmedzení a odporúčaní počas tohto leta nedokázali zrealizovať väčšiu časť odložených zájazdov.

Objem uhradených záloh za odložené zájazdy, ktoré sú cestovné kancelárie povinné vrátiť klientom, tak zostáva stále pomerne vysoký. Ako SACKA ďalej upozornila, samotné finančné vyrovnanie cestujúcich vo veľmi krátkej lehote predstavuje pre cestovné kancelárie náročný logistický proces.

Odštartovali proces vyplácania

Prezident SACKA Roman Berkes ocenil, že sa po dlhých a ústretových rokovaniach s Ministerstvom financií SR podarilo pripraviť a schváliť schému štátnej pomoci, ktorá pomôže cestovným kanceláriám v čo najskoršom možnom čase vyplatiť klientov za odložené zájazdy.

„Vzhľadom na náročnosť procesu sa môže oneskoriť vrátenie vyplatených záloh. Chceme však ubezpečiť, že cestovné kancelárie odštartovali proces vyplácania, v ostatných dňoch kontaktujú svojich klientov za účelom overenia identifikačných údajov a bankového spojenia,“ uviedol Berkes.

Ako dodal, za viac ako 18 mesiacov totiž mohli nastať zmeny. Cestovné kancelárie v najbližších dňoch vyplatia svoje záväzky dotknutým klientom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Berkes
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSACKA Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr