8 tajných vecí v lietadlách, o ktorých vie iba letecký personál

Lietadla.jpg
www.brightside.me

Na čo slúžia záhadné háčiky na krídlach, čierne trojuholníky nad oknami či nepatrný otvor v okne? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Otvor v okne

Okná lietadiel pozostávajú z troch kusov skla: vonkajšie drží tlak mimo lietadla, vnútorné zasa klímu vnútri a stredné sklo, v ktorom sa nachádza spomínaný otvor, vyrovnáva vďaka tejto nepatrnej dierke tlakový rozdiel. Otvor v strednom skle tiež reguluje vzduch a zabraňuje kondenzácii vlhkosti medzi sklenenými panelmi.

Otvor v okne.jpg

Háčiky na krídlach

Väčšina lietadiel má na krídlach umiestnený hák, ktorý má slúžiť na pripevnenie bezpečnostného lana. To v prípade, ak by bolo potrebné núdzovo uniknúť z lietadla po klzkom povrchu jeho krídiel. 

Háčiky na krídlach

Služba leteckých maršálov

Leteckí maršáli lietajú inkognito a môžu upokojiť narušiteľov alebo dokonca odzbrojiť teroristov. USA, Francúzsko, Kanada a ďalšie krajiny majú svoje vlastné tajné služby Air Marshal Services a dokonca o ich práci bol natočený aj film

Letecky marsal.jpg

Tajná miestnosť pre letušky a stewardov

Niektoré lietadlá majú malé skryté miestnosti pre palubných sprievodcov, kde si môžu počas dlhých letov odpočinúť. Tieto miestnosti nie sú vôbec pohodlné: môžete tam len ležať, ale na krátky oddych to stačí. 

Spalna pre letusky.jpg

Čierny trojuholník

Pravdepodobne ste si všimli tie malé čierne trojuholníky na palube niektorých lietadiel. Označujú okná, odkiaľ je možné najlepšie vidieť krídla. Vizuálna prehliadka môže byť potrebná, ak piloti majú pochybnosti o pozíciách chlopní a indikátory sú mimo prevádzky. Našťastie je to len zriedkavý prípad.

Cierny trojuholnik.jpg

Rukoväte na núdzových dverách

Tieto rukoväte sa robia predovšetkým pre letušky a stewardov. Držia sa ich v prípade paniky na palube. Vďaka nim totiž nie sú vytlačení z lietadla cestujúcimi, ktorí sa natlačia k východu.

Skrytá zámka na toaletách

Zamklo sa vaše dieťa počas letu na toalete? Žiadnu paniku. Dvere sa dajú odomknúť zvonku. Stačí, keď zdvihnete označenie „LAVATORY“ a posuniete gombík do odomknutej polohy.

Zamka na wc.jpg

Sekera v kokpite

Podľa zákonov mnohých krajín (napríklad USA ) je sekera súčasťou núdzového vybavenia a musí byť uložená v kokpite. Tento nástroj môže pomôcť počas požiaru otvoriť zaseknuté dvere lietadla alebo dokonca vytvoriť nový núdzový východ (na trupe sa nachádzajú znaky, ktoré ukazujú najlepšie miesto, kde je možné urobiť otvor pre únik).  

Sekera v kokpite.jpg

www.brightside.me

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom