Ak idete so zvieratami za hranice, toto by ste mali vedieť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štýlový pes z Bangkoku
Trojročný pudlík sleduje so slnečnými okuliarmi turistov v centre Bangkoku. Foto: SITA/AP Photo/Sakchai Lalit

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Cestovanie so zvieraťom mimo Slovenska do krajín Európskej únie (EÚ) si vyžaduje splnenie viacerých podmienok.

Od 1. júla má byť členom EÚ aj Chorvátsko, ktoré je obľúbenou destináciou.

Ako agentúru SITA informovala Silvia Čaňová z organizácie Sloboda zvierat, psy, mačky aj fretky musia mať pas spoločenského zvieraťa, takisto musia byť aktuálne zaočkované proti besnote, pričom očkovanie musí byť zapísané v pase.

Podmienkou je aj trvalé nezameniteľné označenie zvieraťa mikročipom. „Do 30. septembra musia byť očipované všetky psy, mačky a fretky na území Slovenska. Nielen tie, ktoré budú v lete so svojimi majiteľmi cestovať,“ doplnila.

Počas cestovania so zvieraťom treba robiť pravidelné prestávky. Miska na vodu a voda musia byť stále po ruke, jedla by malo byť pomenej, najlepšia je suchá strava, napríklad granule. Podľa Čaňovej pomôžu aj hračky. „Menšie zviera by malo cestovať v prepravke,“ poznamenala.

Po príchode na miesto letnej dovolenky je dôležitý najmä tieň. Majitelia by mali chodiť venčiť len ráno a večer, pozor by mali dávať na úpal, či popálenie labiek na horúcom asfalte. Kúpať sa zvieratá môžu, no len tam, kde je to povolené. Nebezpečné je však prudké ochladenie skokom do ľadovej vody.

Nie všetky zvieratá znášajú presuny a cestovanie dobre. „Ak máte dobrého opatrovateľa, ktorý sa o vaše zviera zodpovedne postará, zvážte aj možnosť nechať zvieratko u neho,“ uviedla Čaňová. Ako dodala, poslednou možnosťou sú psie hotely. „Najprv si však overte, či je v nich o zviera postarané profesionálne a s láskou,“ doplnila pre agentúru SITA.

Mnohí ľudia sa podľa nej pýtajú na možnosť ubytovať svoje zviera v útulku, avšak z kapacitných dôvodov a pre stres pre zviera túto možnosť Sloboda zvierat neponúka. „Zviera môže byť v strese zo zmeny prostredia, povinného pobytu v karanténe či spoločného pobytu v skupine zvierat,“ uzavrela Čaňová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Sloboda zvierat