Alnwick Poison Gardens: Turistická atrakcia, ktorá vás môže zabiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
0_acr_bem_131017wooler_11jpg.jpeg
Foto: ilustračné, Getty Images

Záhrady Alnwick Garden v severnom Anglicku s rozlohou viac než 5 hektárov každoročne navštívia tisícky turistov. V ich vnútri, za dvojicou veľkých čiernych brán, ktoré sú zdobené lebkou so skríženými hnátmi, sa nachádza Alnwick Poison Garden – pravdepodobne najnebezpečnejšia botanická záhrada na svete.

Jedovaté záhrady existovali už za vlády Mediciovcov v Padove. Jane Percyová, vojvodkyňa a manželka 12. vojvodu z Northumberlandu, sa nimi nechala inšpirovať a vytvorila svoju vlastnú jedovatú záhradu, ktorá svoje brány otvorila už v roku 2005.

Alnwick Poison Garden môže na prvý pohľad vyzerať ako bežná botanická záhrada, no zdanie klame. Žiadnej z rastlín sa nesmiete dotknúť ani si k nim privoňať. Niektoré rastliny sa dokonca nachádzajú v špeciálnych ohradách, aby sa k nim návštevníci nedostali príliš blízko. Napriek tomu je táto „záhrada smrti“ veľmi vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Len so sprievodcom

Po jedovatej záhrade sa, prirodzene, nesmiete prechádzať sami, ale iba v skupine so sprievodcom. To sa odporúča nielen z bezpečnostných dôvodov, ale aj preto, aby sa návštevníci dozvedeli niečo o histórii jedovatých rastlín, ktoré zvyčajne vyzerajú neškodne. Sprievodca vie navyše poskytnúť odpovede na všetky otázky, ktoré návštevníkov zaujímajú.

Fascinujúca je aj história samotných záhrad, ktoré založil už v roku 1750 prvý vojvoda z Northumberlandu a v priebehu storočí sa o ne staral a neustále ich rozširoval. Tretí vojvoda bol napríklad vášnivým zberateľom rastlín. Z celého sveta priniesol semená a odrezky a v skleníku pestoval ananás. Počas druhej svetovej vojny sa však záhony a skleníky používali na iné účely, a to predovšetkým na pestovanie ovocia a zeleniny. V dôsledku toho zariadenie chátralo a v roku 1950 sa záhrady museli zatvoriť.

Lákadlo pre turistov

V polovici 90. rokov mali pôvodne na mieste bývalých záhrad vyrásť nové parkovacie miesta. Vojvodkyňa Jane Percyová však mala iné plány a s pomocou svojho manžela a mnohých dobrovoľníkov vznikol najambicióznejší záhradný projekt Spojeného kráľovstva od 2. svetovej vojny – záhrady v Alnwicku. Atrakcia stála celkovo 42 miliónov libier.

V roku 2001 bola oficiálne otvorená prvá časť záhrad. Ústredným bodom je veľkolepý kaskádovitý vodopád, no nájdete tam aj bambusový labyrint či nápaditú reštauráciu v korunách stromov. A samozrejme – tisícky rastlín, z ktorých je vyše 100 smrteľne jedovatých.

Filozofia záhrad Alnwick od začiatku spočívala vo vytvorení spoločenského miesta pre verejnosť. Tento koncept funguje dodnes, pretože okrem miestnych obyvateľov lákajú záhrady aj turistov, čím posilňujú cestovný ruch a ekonomiku v regióne. Každoročne navštívi Alnwick Garden okolo 600 000 ľudí z celého sveta. A čo vy, odvážili by ste sa?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia