Baile Herculane: Tam, kde si liečil rany bájny Herkules

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Baile Herculane: Tam, kde si liečil rany bájny Herkules
Typické Rumunsko: „pensiuney“ všemožných tvarov a farieb, hlavne sýtoružovej, svietivozelenej a výraznej oranžovej sa tlačia na každom kúsku pôdy popri ceste. Aký kontrast oproti pôvabným, no dnes rozbitým historickým budovám v centre! Bazény s liečivou vodou sú väčšinou v ošarpaných liečebných domov socialistického dizajnu. No ľudia radšej zájdu do dvoch nádrží vedľa rieky. Jana Čavojská

Typické Rumunsko: „pensiuney“ všemožných tvarov a farieb, hlavne sýtoružovej, svietivozelenej a výraznej oranžovej sa tlačia na každom kúsku pôdy popri ceste. Aký kontrast oproti pôvabným, no dnes rozbitým historickým budovám v centre! Bazény s liečivou vodou sú väčšinou v ošarpaných liečebných domov socialistického dizajnu. No ľudia radšej zájdu do dvoch nádrží vedľa rieky.

Podľa legendy tu kedysi naozaj odpočíval Herkules. Po ňom boli kúpele obľúbeným miestom ďalších osobností. Napríklad cisárovnej Sisi. Tunajšia horúca voda s obsahom síry, sodíka, vápnika, magnézia a ďalších minerálov pomáhala jej podlomenému zdraviu.

Pred 2. svetovou vojnou sem chodilo veľa hostí zo Západnej Európy. Potom rumunská vláda vybudovala obrovské betónové kolosy, aby sa tu mohli rekreovať dôchodcovia a štátni zamestnanci.

A dnes? Kúpele sa snažia obnoviť niekdajší pôvab a eleganciu. Zo starých budov vyhadzujú bezdomovcov, aby ich zrekonštruovali do podoby z ich najslávnejších čias. Socialistické hotely rekonštruujú, pridávajú nové atrakcie.

Kroky bežných hostí z krikľavoružových penziónov však väčšinou smerujú inde. To miesto sa volá Šapte Izvorae, Sedem prameňov. Pri rieke si tu ľudia vybudovali dva malé bazény, do ktorých blahodarná voda neustále doteká. Čo na tom, že tam nie sú šatne a k liečivému kúpeľu sa treba brodiť blatom? Je to zadarmo. A basta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať