Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Brusel radí, ktoré európske lokality sú nevhodné na kúpanie
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Webnoviny.sk
22. 05. 2013 17:46 RadyEurópa od Cestujsi.skSITA

Brusel radí, ktoré európske lokality sú nevhodné na kúpanie

S blížiacou sa sezónou letných dovoleniek Európska environmentálna agentúra zverejnila interaktívnu mapu európskych lokalít, v ktorej porovnáva kvalitu vodných plôch vhodných na kúpanie sa.

Väčšina vodných plôch a prírodných kúpalísk v Európskej únii vyhovuje únijným štandardom na kúpanie sa. Vyplýva to z výročnej správy o kvalite vôd v Európe, ktorú vydala Európska environmentálna agentúra (EEA). Minimálne požiadavky na kvalitu vody v EÚ pritom splnilo 94% lokalít, z čoho až 78% lokalít bolo vyhodnotených ako výborných.

V tomto rebríčku vyčnievajú Cyprus a Luxembursko, kde bola vo všetkých evidovaných lokalitách na kúpanie zaznamenaná výborná kvalita vody. Priemer EÚ prekračuje osem ďalších krajín: Malta (97 %), Chorvátsko (95 %), Grécko (93 %), Nemecko (88 %), Portugalsko (87 %), Taliansko (85 %), Fínsko (83 %) a Španielsko (83 %).

Kvalita odobratých vzoriek sa, rovnako ako vlani, oproti predošlému roku zlepšila. Napriek tomu sa v Európe nájdu aj miesta, kde je kúpanie nevhodné, alebo dokonca nebezpečné. Najviac takýchto vodných plôch je v Belgicku (12%), Holandsku (7%) a vo Veľkej Británii (6%). Väčšinou ide o sladkovodné kúpaliská – rybníky a nádrže so stojatou vodou.

Webnoviny.sk

Chorvátsko: Opatrne v Istrii a v Dalmácii

V prípade „slovenského mora“ v podobe chorvátskych prímorských letovísk môžu byť rekreanti spokojní – najprísnejšie kritériá spĺňa až 95% z nich. Výnimky potvrdzujúce pravidlo sa objavili len na Istrii a v Dalmácii. Európskym štandardom nevyhovela kvalita vody na pláži kempu Stupice v Premanture neďaleko Puly. V Dalmácii je kúpanie sa potenciálne nebezpečné tesne nad Splitom. Dve pláže medzi obcami Kastela a Solin vyhodnotila Európska agentúra pre životné prostredie ako nebezpečné.

[captionid=“attachment_4744″align=“alignright“width=“541″]Foto:Shutterstock[/caption]

Taliansko: Najhoršie je okolie Neapola a Kalábrie

V Taliansku je väčšina pláží a kúpalísk vhodná na kúpanie. Červených bodov, označujúcich na interaktívnej mape EEA špinavú vodu, je najviac v Neapole a bezprostrednom okolí. Na jadranskom pobreží štandardom nevyhovelo niekoľko pláží okolo Pescara. V južnej časti Talianska by turisti mali byť ostražití pri kúpaní na pobreží Kalábrie.

Grécko si zachovalo dobrú povesť

Kvalita vody gréckych prírodných kúpalísk až v 93% vyhovuje najprísnejším európskym štandardom. Povesť letoviskám kazia len hotelové pláže Achaia a Tzaki severne od tretieho najväčšieho mesta Patry na severe Peloponézskeho polostrova.

[captionid=“attachment_4745″align=“alignright“width=“546″]Webnoviny.sk[/caption]

Španielsko: Do ​​vnútrozemia si plavky neberte

Španielsko sa síce spolu s Belgickom, Holandskom a Veľkou Britániou v Európe umiestnilo na najhorších miestach, rušiť objednané zájazdy k moru ale netreba. Nevyhovujúca voda bola zistená takmer výhradne vo vnútrozemí, predovšetkým v strednom Španielsku. Výnimku ešte tvorí severozápadný výbežok Pyrenejského polostrova, kde je kvalita vody trochu nižšia.

Belgicko a Holandsko radšej vynechajte

Rovnako ako minulý rok skončili na chvoste poradia kvality vody na kúpanie Belgicko a Holandsko. Aj v ich prípade sa ale problémy s čistotou týkajú predovšetkým vodných plôch vo vnútrozemí. Na severe Holandska je ale potrebné dať si pozor aj na morských plážach. V Belgicku sú nevhodné predovšetkým kúpaliská na východe krajiny.

Slovensko obstálo dobre

Kvalita vody na Slovensku patrí k európskemu priemeru. V rámci oficiálne schválených kúpalísk a vodných plôch bolo až 24 označených za výborné, ďalších sedem obdržalo hodnotenie „dobré“. Výnimku tvorí jazero Ružín na východe krajiny, ktoré bolo uzavreté už v roku 2011, za lokalitu s dostatočnou kvalitou bola označená Gazarka na Záhorí.

[captionid=“attachment_4746″align=“alignnone“width=“448″]Webnoviny.sk[/caption]

„Európa je bohatá na miesta, kde je možné sa v lete ochladiť – od severských fjordov po subtropické pláže. Výročná správa potvrdzuje, že kvalita vôd určených na kúpanie je vo všeobecnosti veľmi dobrá, ale stále existujú niektoré lokality, kde pretrvávajú problémy so znečistením, a preto vyzývame ľudí, aby si pozreli hodnotenie ich obľúbených miest na plávanie,“ uviedla výkonná riaditeľka agentúry EEA Jacqueline McGladeová.

Interaktívnu mapu Európy odzrkadľujúcu kvalitu vodných plôch nájdete TU.

Európska environmentálna agentúra (EEA) každoročne spracováva údaje o vodách určených na kúpanie, ktoré zozbierali miestne orgány vo viac ako 22 000 lokalitách v 27 členských štátoch Európskej únie, v Chorvátsku a vo Švajčiarsku a ktorými sa meria úroveň výskytu baktérií z odpadových vôd a z chovu hospodárskych zvierat. Viac ako dve tretiny lokalít tvoria prímorské pláže a zvyšok rieky a jazerá. Každá výročná správa je založená na údajoch z predchádzajúcej kúpacej sezóny, a preto je tohtoročná správa súhrnom údajov zozbieraných v lete 2012.

www.eea.europa.eu

Odporúčané články

S akými bezpečnostnými opatreniami musíte počítať v Bruseli? Najnudnejšie mestá sveta? Byrokratický Brusel vedie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z cestovania raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Lustrovaní novinári zvažujú spoločné podanie na súd, prípadné odškodné by si nenechali Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X